Першого вересня у позаурочний час освітяни планують провести мітинг, щоб привернути увагу громадськості та уряду до проблем фінансування освіти.
Адже після того, як Верховною Радою затверджено мінімальну заробітну плату в розмірі 118 грн., зарплата вчителя (яка не підвищувалась з 1996 р. і в середньому становить 130 грн.) майже перестала відрізнятися від зарплати шкільної прибиральниці (118 грн.). А якщо врахувати, що вчителю треба витрачатися на методичну літературу, періодику, врешті-решт, на одяг (педагог повинен приходити на урок пристойно одягненим), то якого рівня віддачі можна чекати?
На освіту виділяються кошти, і сума ніби й чималенька. Але на одного учня припадає лише 6 коп. на урок! Навчити ж треба не абстрактну одиницю (клас), а кожного! За ці гроші треба ще й додатково попрацювати з тими, хто не все зрозумів.
Наприкінці липня відбувся позачерговий Пленум ЦК профспілки працiвникiв освіти і науки України для визначення подальших дій стосовно розв’язання колективного спору між профспілкою освітян і Міністерством освіти України, оголошеного ще 14 березня цього року. Позачерговість пояснювалась тим, що не робилося жодного кроку щодо вирішення проблеми. Йдеться про невиконання 57 статті Закону про освіту України, за якою заробітна плата вчителя загальноосвітньої школи має дорівнювати середній зарплаті працівника промисловості, а викладача вузу відповідно — двом рівням. У травні цього року для вчителів шкіл ці ставки були нижчі від визначених законодавством на 150 грн. і на 300 грн. — для викладачів вузів. Як повідомили в ЦК профспілки освітян, у деяких регіонах педагогам ще й заборговано зарплату за 1–8 місяців.
Напередодні відкриття пленуму голова ЦК профспілки працiвникiв освіти і науки України Леонід Сачков зустрівся з прем’єр-міністром України Віктором Ющенком. Після тривалої розмови прем’єр погодився, що підходи до фінансування освіти треба переглядати. За результатами цієї зустрічі було зроблено ряд доручень. Серед них — про погашення боргів освітянам до 1 вересня цього року. Персональну відповідальність за виконання покладено на голів райдержадміністрацій та облдержадміністрацій. Зважаючи, що майже стовідсотково всі місцеві бюджети — дотаційні, вирішити проблему із зарплатами вчителям вдасться лише небагатьом.