За творами цього українського живописця і графіка, одного з майстрів акварелі та плакатиста можна уявити строкату картину мистецтва XX сторіччя. Експозицію нової виставки склали роботи останніх років, а творчий шлях Лящука вимірюється 60-річними пошуками та відкриттями.
Тимофій Андрійович говорить про себе неохоче — вважає за краще розповідати про тих, кого любить: близьких, учителів і учнів. Його життєві враження знайшли своє відображення у пейзажах, сюжетних картинах і портретах. Як зізнається Лящук, доленосною для нього стала зустріч зі студентом Дніпропетровської художньої студії Володимиром Литвином, котрий і виклав майбутньому художнику перші професійні уроки малювання. Потім була Київська художня школа ім. Т. Шевченка, де Тимофій навчався у видатних майстрів — Олени Яблонської та Євгена Волобуєва, а далі — Київський художній інститут, майстерня Василя Касіяна й натхненна робота над картинами.
Тимофій Лящук віддає перевагу реалістичній манері живопису, в якій створював панно, кіноафіші, театральні декорації; кілька десятиріч віддав роботі над живописними полотнами. Акварель можна назвати пристрастю Тимофія Андрійовича, а різноманітні прояви життя він яскраво демонструє у жанрі плакату. Саме плакат із його лаконічністю, виразністю приніс Лящуку славу й визнання, а також перемоги в численних конкурсах.
Із 1964 року він очолював майстерню плакатного мистецтва у Київському державному художньому інституті й виховав цілу плеяду графіків. Так, створені Тимофієм Андрійовичем плакатні образи на релігійну тематику поступово переросли в його іконописні роботи. Його творчий шлях не всипаний пелюстками троянд. Був період, коли живописця звинувачували у націоналізмі, в «картинності» малюнка та схильності до «буржуазної» ідеології. 1994-го тогочасні керівники ліквідували майстерню плакату, і 30-річна педагогічна діяльність Тимофія Лящука скінчилася.
— Мене позбавили не лише професорської зарплати, але й перевитрати нервової енергії, — згадує художник. Але мистецьке натхнення його не полишило, і він представив публіці понад два десятки персональних виставок.
Нинішній вернісаж у Музеї гетьманства засвідчує, що Тимофій Лящук повний творчої енергії. Нещодавно майстер відсвяткував свій 80-річний ювілей. Він знає справжню ціну коханню, відданості й самопожертві — все це можна побачити у його нових роботах.