Урядова делегація України вирушила вчора у Вашингтон для переговорів iз Міжнародним валютним фондом. Мова піде про підготовку меморандуму про економічну політику України на 2002 рік. У складі делегації весь економічний блок уряду — віце-прем’єр Василь Роговий (глава делегації), міністр фінансів Ігор Юшко та міністр економіки i з питань євроінтеграції Олександр Шлапак плюс голова правління Нацбанку Володимир Стельмах.
Як повідомив у п’ятницю в Києві журналістам прем’єр-міністр України Анатолій Кінах, раніше технічна місія МВФ, закінчивши роботу в Києві, дійшла висновків, що «Україна повністю виконала умови співпраці з фондом 2001 року». «Тепер треба підписати лист намірів (меморандум. — Авт. ) на рівні уряду та Національного банку України, а також МВФ». Прем’єр пояснив, що цей документ «ляже в основу рішення» МВФ про термін засідання ради директорів Фонду з питань співпраці з Україною 2002 року. А. Кінах, відповідаючи на запитання Інтерфакс-Україна, не став говорити про терміни надання чергового траншу МВФ, щоб, за його словами, «це не виглядало так, що Україна, нібито, ходить світом з простягнутою рукою». Він нагадав, що 2001 року валютні резерви НБУ збільшилися вдвічі (перевищивши $3 млрд.), і тому черговий транш МВФ «не має для нас великого фінансового значення». В той же час він наголосив, що поновлення кредитування з боку МВФ має «велике політичне значення» для Києва як «сигнал для іноземних інвесторів про те, що «з Україною можна працювати як iз надійним довгостроковим партнером». І дійсно, в січні ВВП країни зріс на 3,2% (порівняно із січнем 2001 року), зростання промислового виробництва становило 1,7%, а інфляція — 1%.
От лише приріст прямих іноземних інвестицій в Україну 2001 року скоротився на 10,4%. І саме в цьому питанні дружба з МВФ, що триває, може мати для нас вирішальне значення. Нагадаємо, що минулого року нерезиденти вилучили з України капітал на суму $267,4 млн., що більш ніж на третину перевищило аналогічний показник 2000 року.
15 лютого Президент України Леонід Кучма підписав указ «Про додаткові заходи для удосконалення роботи органів виконавчої влади з іноземними інвесторами», що може свідчити про занепокоєність недостатністю іноземних вливань в українську економіку. За повідомленням управління інформації та зв’язків із громадськістю Адміністрації глави держави, указ видано, щоб за допомогою місцевої влади підвищити ефективність державної політики залучення іноземних інвестицій і прискорити інтеграцію України в систему міжнародних господарських зв’язків. На місцях створюються ради з питань залучення й ефективного використання іноземних інвестицій у економіці відповідного регіону на чолі з керівниками місцевих органів виконавчої влади. Словом, губернатори тепер зможуть ефективніше патронувати й інвесторів, й, особливо, одержувачів...
Проте до меморандуму, можливо, ввійдуть і інші заходи, спрямовані на те, щоб сподобатися МВФ. Приміром, Україна днями виключила Кіпр, Мальту, Сингапур, Гонконг і Макао зі свого списку офшорів (тобто вилучила ці країни зі списку тих, у яких всі операції українських комерційних структур ретельно відстежуються). Водночас в Україні скорочено 4,5 тисячі працівників Мінфіну... Проте останнє до макропоказників, що заносяться звичайно в меморандум, стосунку, звичайно ж, не має.