Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Уряд у фіскальній пастці

Експерти — про виклики й ризики 2012 року
28 грудня, 2011 - 00:00

Наскільки поточний рік був у економічному плані вдалим (зростання ВВП буде, на думку експертів, вищим за заплановане, інфляція майже вдвічі нижчою, підвело лише сальдо зовнішньої торгівлі), настільки прогнози на 2012 рік є непевними, сповненими загроз і викликів.

Як зазначає президент Центру антикризових досліджень, перший заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло, уряд запланував у новому році реанімувати докризову модель економіки, що грунтується на нарощуванні експорту та внутрішнього споживання. У той же час, експерт зауважує, що в умовах наступного року уряду буде дуже складно розраховувати на приплив інвестиційного капіталу, хоча вкладання в основний капітал, зроблені цього року, за його словами, почнуть давати віддачу й закладають базу для позитивних прогнозів. Але реалізувати їх удасться лише на шляху структурних реформ у регуляторній сфері, аграрному секторі, в стимулюванні експорту й імпортозаміщенні, а також у соціальній сфері.

Виконавчий директор Фонду Блейзера Олег Устенко вважає, що 2012 рік буде дуже складним для України, оскільки в уряду «не буде фіскального простору для маневру». Через це, як вважає експерт, Україна може потрапити у «фіскальну пастку»: міжнародні ринки запозичень для неї будуть практично закриті, оскільки кредити доведеться брати під 10% і навіть вище. Єдиними реальними джерелами додаткових прибутків Устенко вважає податок на багатство й багатих, а також «грошову подушку» — традиційне передвиборне повернення до країни раніше вивезених коштів. Але це не вирішить усіх проблем. Доведеться різати витрати бюджету, але ціни на російський газ, що залишаються високими, не дозволять, як це заплановано в бюджеті, знизити його дефіцит до 2,5% ВВП. Як передбачає аналітик, уряд не готовий до непопулярних технократичних заходів у пік політичного циклу. Устенко прогнозує, що уряду Азарова 2012 року доведеться рефінансувати борг України, що становить понад 120 мільярдів дол.

На думку фінансового аналітика Еріка Неймана, головним досягненням України в поточному році стало дворазове зниження рівня інфляції, який може становити лише 6%, тоді як рік починався з 10%. Але цей успіх, на думку експерта, мав для країни ще й негативні наслідки, оскільки негативно позначився на темпах зростання економіки. Нейман також зазначає, що «за підсумками цього року залежність України від прихильності Росії посилилася». Він прогнозує: якщо Росія не піде на поступки в ціні на газ, то Україна наступного року переплатить приблизно 4—5 мільярдів доларів. «Тепер рахуйте, хто кого спонсорує, — підводить риску аналітик, — росіяни довго говорили про те, що українці крадуть газ і живуть за рахунок росіян, а насправді Україна фінансує вибори Путіна».

Експерта непокоїть постійне скорочення золотовалютних резервів країни. Він передбачає, що цей процес триватиме й 2012 року. Негативне сальдо торговельного балансу, на його думку, також продовжить погіршуватися й може досягти 7 мільярдів дол. У цих умовах уряду не залишиться нічого іншого, крім скорочувати споживчий імпорт і ввезення капіталомістких товарів. Нейман говорить про вивезення й ввезення (під вибори) капіталу й запитує: «А хто в цих умовах штовхатиме українську економіку?» Відповіді на це запитання немає. Але аналітик упевнений: «Українці винні самі собі — бідні винні багатим!»

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: