Для одних літо — сезон відпочинку, а для кримчан і жителів приморських областей — пора заробітків. В тому числі — жорстоким способом. Здавалося, що особливого в тому, щоб сфотографуватися з мавпочкою чи крокодильчиком — хочеться ж мати якомога більше гарних фото після відпустки. Але якби люди знали, що для того, щоб мавпочка спокійно сиділа перед фотооб’єктивом, її б’ють, наколюють наркотиками, щоб не кусалися крокодили, у них виривають зуби, а пащу замотують скотчем, і що від фотоспалахів сови сліпнуть, — можливо, не витрачали б 20—50 гривень на «екзотичне» фото. Саме таку ціну за цю жорстоку послугу нині заправляють горе-фотографи в Ялті, Судаку, Євпаторії й інших курортних містах Криму.
Нині свої зусилля екологи спрямовують на відслідковування ситуації щодо виконання березневої постанови Верховної Ради АР Крим, яка стосується заборони фотографування з тваринами. За інформацією голови комісії ВР Криму з питань дотримання природного законодавства Людмили Лубініної, цього літа на півострові провели 9 спеціальних рейдів, в ході яких виявили понад 50 випадків експлуатації тварин фотографами. Звісно, як для всього Південного берегу Криму це дуже мало аби робота принесла ефект. Тому, щоб зорієнтуватися в ситуації, київські фахівці разом із кримськими колегами провели свій рейд на Ялтинські набережній та зняли прихованою камерою те, що відбувається протягом дня. Картина вийшла дуже драматичною: близько десятка людей пропонували приїжджим сфотографуватися з мавпочками, рептиліями, совами, були навіть такі, що мали з собою левеня, яке час від часу били. Екологи звернулися у відділення міліцію аби ті провели разом з ними рейд по Ялтинській набережній. Зняте відео екологи правоохоронцям не показали й не помилилися — наступного дня на Ялтинській набережній не було жодного фотографа. Екологи кажуть, що це тому, що ці фотографи — у тісній «співпраці» з міліцією.
— Міліціонери, коли затримують фотографів, складають протоколи і не передають до суду, тому нам невідомі прецеденти коли за таке насилля над тваринами судили. А тварин, навіть коли про людське око вилучають, потім знову віддають, — пояснив директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.
Друга — чи не найбільша біда та, що люди, які фотографуються з тваринками, не розуміють на розвиток якого «бізнесу» віддають свої кошти, також не знають про муки тварин. Їх перевозять в Україну контрабандою і вже тоді починаються страждання: фахівці стверджують, що без води, світла і їжі більше половини їх помирає ще в дорозі. Ті ж, яким пощастить і після роботи «фотомоделями» вони потраплять в руки захисників тварин, чекає тривале лікування.
— Вилучені у фотографів тварини приносять до зоопарків, і ми їх тут виходжуємо. Дуже часто тваринки потребують тривалої реабілітації, бо після перебування в неволі є хворими, виснаженими і заляканими. Адже через те, що їх цілими днями тримали на повідку чи у клітці, серед шуму й суєти, вони перебували в постійному напруженні, їх природні інстинкти і потреби подавляються, — розповіла генеральний директор Київського зоопарку Світлана Берзіна. — Хочу наголосити, що більшості тварин, оскільки вони контрабандні й за великим рахунком «служать» тільки один сезон (їх вбивають бо невигідно тримати взимку — краще купити нових) ніколи не роблять щеплень. Через це вони є потенційними носіями збудників різних захворювань.
Хоча в порівнянні з Кримом, Київ виглядає досить гуманним, все ж і в столиці екологи не можуть домогтися від міліції повністю викорінити цей бізнес (рік тому київська влада заборонила фотографування з тваринами).
— Недавно я вилучив у хлопця в Гідропарку удавчика, з яким він пропонував перехожим сфотографуватися. Коли приніс його до ветеринара Київського зоопарку, той сказав, що удав наче з Освенціму. Справді, тварина була такою ослабленою, що навіть не могла тримати голову, — розповів директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.
Екологи будуть продовжувати звертатися до міліції, екологічної інспекції Криму, місцевої влади аби ті припинили цей жорстокий бізнес. Вдалося ж у Києві: за даними експертів, якщо ще торік в столиці «працювало» з тваринками близько 40 фотографів у 20 місцях, то нині їх можна зустріти на майдані Незалежності та біля зоопарку. Також захисники тварин звертаються до людей та просять відмовитися від «екзотичних» фото, а дітей вчити, що тварина — це не іграшка.