Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Усе — в цвіту!

В Ужгороді — сакура, у Києві — магнолії
22 квітня, 2009 - 00:00
У НАЦІОНАЛЬНОМУ БОТАНІЧНОМУ САДУ ІМ. М. ГРИШКА РОЗПОЧАЛАСЯ МАГНОЛІЄВА ПОРА, ЯКА ТРИВАТИМЕ ДО ПОЧАТКУ ЧЕРВНЯ / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

З настанням тепла сидіти вдома вже не хочеться, тим паче, коли у садках та парках починають цвісти абрикоси, вишні, тюльпани, нарциси. А в Ужгороді цими днями розквітла нетрадиційна для України сакура. Цвістиме вона аж до початку травня. Щоб подивитися на цю красу, у місто приїхали сотні туристів із різних куточків країни. Загалом в Ужгороді налічують понад тисячу сакур. Жителі міста кажуть, що під ніжними бутонами люди закохуються і призначають побачення. А ще сакура віддає їм свою позитивну енергію і дарує гарний настрій. Може, саме тому розкішне дерево стало романтичним символом Ужгорода.

З’явилася сакура у місті ще у 20-ті роки минулого століття, коли Закарпаття було під владою Чехословаччини. За даними управління міського господарства Ужгорода, раніше на місці центральної набережної, де нині цвітуть японські вишні, були болота. Коли чехи задумали посадити на вулицях екзотичні дерева, ботаніки дослідили, що найкраще місцевий клімат підходить для східних сакур. Саме їх і закупили. А згодом дерева розсадили по всьому місту.

Ростуть японські вишні й у північних регіонах України, зокрема, в столиці — у Національному ботанічному саду ім. М. Гришка. Щоправда, їх тут значно менше — лише 40 дерев, й розквітнуть вони лише 10—15 травня.

— Час цвітіння сакур залежить від того, наскільки інтенсивним буде прихід тепла. Проте на найближчі дні синоптики обіцяють похолодання, — зазначив старший науковий співробітник саду, кандидат біологічних наук Володимир Кваша. — В цілому сакури нормально прижилися в українських кліматичних умовах. По суті, це звичайна черешня, тільки декоративна, тобто така, що не дає плодів. У нашому ботсаду ростуть різні види сакури — махрові, напівмахрові, прості, які вирощують заради декоративності. Сакура не дуже вибаглива рослина, але є кілька моментів при догляді за нею: грунт повинен забезпечувати хороший доступ речовин до її кореневої системи, а також треба шукати для неї місце, захищене від північних холодних вітрів, бо це суттєво впливає на квітучість рослини. А от додаткового живлення вона не потребує, також у нашому регіоні достатньо вологи, щоб вона добре росла навіть без додаткового поливу. До речі, через таку невибагливість сакури набувають все більшої популярності: багато відвідувачів саду цікавляться, де можна придбати кущі та як за ними доглядати.

І хоча сакури в ботанічному саду ще не цвітуть, відвідувачів тут вистачає: саме зараз квітнуть інші екзотичні дерева — магнолії. За словами Володимира Кваші, зазвичай їхнє цвітіння починається тоді, коли надворі досить тепло, бо магнолії — це теплолюбиві рослини з Південної Азії та Північної Америки. Тому садити їх треба на добре освітленій ділянці, захищеній від вітрів. А ще магноліям потрібен родючий та незакислений грунт. Вирощувати дерева можна і на піщаному грунті, тільки спочатку його треба удобрити перегноєм.

Цього року вони почали цвісти минулими вихідними, що на десять днів пізніше, ніж торік. Як пояснюють ботаніки, на період цвітіння негативно вплинула прохолодна квітнева погода. Деякі види ранніх магнолій уже відцвіли, але на цьому магнолієва пора не закінчиться. Інші види розквітнуть через кілька днів, у травні очікується цвітіння магнолій Суланжа. За словами пана Кваші, цей гібридний вид з рожевими та малиновими квітами, який вивів французький садівник, вважається одним із найкрасивіших. А на початку червня зацвіте тюльпанове дерево, яке теж належить до родини магнолій. Тож помилуватися їхнім цвітом ще є час.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: