Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Усі — на щеплення

Чекайте на грип у грудні
5 жовтня, 2004 - 00:00

До початку епідемії грипу залишилося не більше трьох місяців. Звичайно, як підкреслюють лікарі, якщо все піде за традиційним сценарієм: пік — у передноворічні та постноворічні дні, першими «охоплюються» великі міста України. Але все може скластися й інакше. Нинішнього сезону, без перебільшення, чекають з побоюваннями. По-перше, примушує замислитися пташиний грип, що активізувався нинішнього року в країнах Південно-Східної Азії. 39 випадків захворювання людей, на думку вчених, — ще не доказ того, що вірус передається від людини до людини: всі вони так чи інакше контактували з хворими птахами. Однак західні країни вже перестраховуються. Наприклад, департамент охорони здоров’я США оголосив про закупівлю у Франції двох мільйонів доз вакцин проти пташиного грипу. Робиться це, щоб убезпечити ветеринарів та лікарів, яким, можливо, доведеться працювати iз зараженими птахами та людьми. Загострюють ситуацію й історичні факти. Адже сумно відома «іспанка», яка викликала пандемію в 1918 році, еволюціонувала саме з пташиного грипу.

Другий насторожливий момент — циклічність масштабних епідемій. Як відомо, пандемії трапляються в середньому кожні 30—40 років. З урахуванням того, що вірус грипу А «ходить по планеті» вже понад 30 років, найпесимістичніших сценаріїв можна очікувати з року в рік. Як повідомляє профільний сайт gripp.ru, у Держсанепіднагляді Росії навіть підрахували можливі наслідки. При пандемії тут можна очікувати 60 млн. випадків захворювання, 30 млн. звертань до поліклінік, 500 тисяч госпіталізацій та 200 тисяч летальних випадків.

В Україні передгрипозної лихоманки, однак, не відчувають. За словами провідного наукового співробітника Українського центру грипу Алли Мироненко, епідемія швидше за все буде помірною. Цілком імовірно, що за своєю інтенсивністю — приблизно такою самою, як і минулого сезону. У 2003— 2004-му на грип перехворіло близько двох мільйонів осiб, але в деяких містах — опорних базах центру — епідпоріг зовсім не перевищувався. Цієї зими, як очікується, грип буде китайського «виробництва» — епідемію викличе вірус Фудзіянь. Минулого року, коли він «убив» сімох британських дітей, повідомлялося, що вірус підмочив репутацію всіх існуючих у світі вакцин (вони виявилися проти нього безсилими). Втім, у нас сподіваються саме на них. Та й Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує приділяти сьогодні більшу увагу щепленню проти грипу. Як зазначається в їхньому офіційному листі, «своєчасне застосування вакцини повністю захистить від грипу в разі епідемії і, як очікується, знизить ризик важких ускладнень у разі пандемії». Вірус Фудзіянь входить до складу вакцини, а значить — існує 90-відсоткова гарантія захисту.

Благо, останнім часом кількість прищеплених в Україні зростає. Як розповідає Алла Мироненко, якщо у 1998 році сяк-так вдалося вакцинувати 150 тисяч українців, то в минулому — вже понад півмільйона. Втім, цього катастрофічно мало. Щоб виробити колективний імунітет, щеплення повинні отримати хоча б 70% населення. Більше чи менше «достойні» показники, як правило, у тих країн, де вакцинацію проти грипу включено до Національного переліку щеплень. Або за рахунок держави під цю маніпуляцію підпадають певні групи населення. Скажімо, у Франції — це чоловіки старші 66 років, у США — всі люди похилого віку. Витрати на профілактику окупаються. За даними різних досліджень, середня економічна ефективність з розрахунку на 1 людину складає до 100 доларів. А це означає, що розміри збитку від грипу, які оцінювалися у нас у деякі роки до мільярда гривень (це відповідає 84% збитку від усіх інфекційних захворювань), можна було б значно скоротити.

Утім, у цьому випадку вся надія — на зростання добробуту та просвітницьку роботу. «Своєї» вакцини у нас немає, і собівартість одного уколу становить від 30 гривень. За державною програмою, тобто безкоштовно, щеплення отримують лише медпрацівники, мешканці будинків престарілих та інтернатів. Закупівля вакцин лягає на плечі місцевих бюджетів, тому трапляється, що більша частина навіть цього контингенту залишається без щеплення. За свій рахунок здійснюють профілактику насамперед підприємства та фірми. Але, знову-таки, корпоративно прищеплюється не більше 300—350 тисяч українців.

Лікарі рекомендують розпочинати підготовку до сезону грипу вже зараз, оскільки імунітет виробляється лише через 2 тижні—місяць після щеплення. Найближчим часом на вітчизняному ринку має з’явитися вакцина, яка знешкоджує нинішній вірус. Крім того, медики радять до зими підтримувати імунітет усіма відомими методами. А саме — споживати вітаміни (насамперед, аскорбінову кислоту), приділяти увагу овочам та фруктам, які ще залишилися, і щодня з’їдати по 2-3 зубчики часнику. Вважається, що він, а також цибуля — найактивніші борці з бактеріями.

Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: