Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Усі все знають і бояться...»

17 вересня, 2005 - 00:00

Учора, в день п’ятирiччя від дня зникнення українського журналіста Георгія Гонгадзе, держсекретар України Олег Рибачук розпорядився відкрити ворота на вулиці Банковій у Києві, щоб люди змогли створити живий ланцюг у пам’ять про загиблого журналіста. Утім, почуті вчора і напередодні цієї дати заяви не дозволяють говорити про те, що це розпорядження символізує відкритість нової влади.

Мати журналіста Леся Гонгадзе, виступаючи вчора на мітингу пам’яті журналіста у Львові, знову сказала, що не вірить результатам експертизи «таращанського тіла». В інтерв’ю Інтерфакс-Україна вона повідомила, що не підписуватиме жодних офіційних документів німецької експертизи. «Я вимагаю, щоб була проведена експертиза ДНК п’ятки і стопи, а не тільки волосся, і поки цього не зроблять, не збираюся підписувати жодних документів», — сказала вона. Провести таку експертизу, за її словами, «чомусь ніхто не хоче», хоча вона «наполягає на цьому вже кілька років». На думку Лесі Гонгадзе, в такому розвитку подій зацікавлений «хтось вище», ніж генеральний прокурор Святослав Піскун. «У Генпрокуратурі сидять просто виконавці, вони виконують те, що їм наказують», — вважає вона. З огляду на нинішній стан справ із розслідування загибелі її сина, Леся Гонгадзе назвала насмішкою посмертне надання її синові звання Героя України.

Критикує українську владу за затягнення розслідування справи про вбивство журналіста і Міжнародна журналістська організація «Репортери без кордонів», повідомляє «Обозреватель». «Генеральна прокуратура так і не назвала замовників, попри неодноразові обіцянки Президента Віктора Ющенка», — йдеться в повідомленні цієї організації, зробленому у зв’язку з п’ятирiччям зникнення Гонгадзе. «Огидно те, що попри численні офіційні заяви рішення цієї справи залишається таким самим далеким, як і раніше», — наголошують «Репортери без кордонів». Організація нагадує, що 1 березня Ющенко заявив, начебто справу Гонгадзе розкрито.

Європейський Союз також стурбований тим, що розслідування обставин смерті журналіста все ще не закінчилося. «Протягом останнього року відбулися позитивні зрушення у сфері свободи засобів масової інформації в Україні. Вони зараз повинні бути закріплені, щоб більше не виникало жодних питань про безпеку працюючих у ЗМІ професіоналів або їхню свободу об’єктивно повідомляти про ситуацію в Україні», — зазначається в заяві Великої Британії, яка головує в Євросоюзі, повідомляє британське посольство. «Тому ЄС закликає українські органи влади продовжувати робити все можливе для завершення розслідування вбивства Георгія Гонгадзе та притягнення винуватців до судової відповідальності», — йдеться в заяві.

А ось на думку екс-віце-прем’єра Миколи Томенка, «розслідування справи про вбивство цього відомого журналіста, на жаль, нагадує типову українську історію: всі все знають, а відкрити справу на замовників вбивства бояться, посилаючись на те, що нібито політичний клімат у країні для цього несприятливий. А журналісти у свою чергу є пасивними спостерігачами, які чекають, що справа про вбивство Георгія Гонгадзе сама розкриється і без їхнього втручання».

Що ж стосується закордонних журналістів, то, повідомляє www.imi.org.ua з посиланням на «Німецьку хвилю», делегація профспілки журналістів Великої Британії й Ірландії вчора мала намір вирушити до Посольства України в Лондоні, щоб висловити свою стурбованість перебігом розслідування цієї справи та передати примірник звіту в «справі Гонгадзе» (див. № 168 «Дня»). Як наголосив генеральний секретар профспілки Джеремі Дір, «йдеться про те, щоб можновладці не думали, що можуть застосовувати насильство проти журналістів, аби примусити їх замовкнути, і залишатися безкарними. Саме тому ця справа є такою важливою для свободи преси не тільки в Україні, а й у всій Європі».

Підготував Михайло МАЗУРІН, «День»
Газета: 
Рубрика: