Українські школи масово закриваються на карантин, а випускники вступатимуть до вищих навчальних закладів за новими правилами. Про це, а також про основні тенденції у середній освіті розповів учора міністр освіти й науки Станіслав Ніколаєнко.
Довгоочікувана зима принесла до українських шкіл перші простудні захворювання та грип. У зв’язку із великою кількістю хворих школярів минулого тижня навчальний процес було зупинено у більш як 150 школах, а за останні три дні на карантин закрилися іще 120 середніх навчальних закладів. Кількість дітей, що піддалися хворобі, зростає, тому лікарі й учителі радять дітям дотримуватися режиму праці та відпочинку. А в міністерстві, зі свого боку, запроваджують новий порядок проведення уроків і перерв. Зокрема, відтепер після кожних двох уроків діти матимуть фізкультурні паузи та обов’язкові прогулянки на свіжому повітрі. Як уже писав «День», дослідження Академії педагогічних наук України показали, що саме сидячий спосіб життя призводить до хронічного перевантаження і втоми серед українських школярів. За словами міністра, щоб уникнути постійного сидіння за партою, а також для покращання здоров’я і самопочуття дітей уже зараз виготовляються нові парти. У порядку експерименту в кількох областях України діти під час уроків будуть по черзі «сприймати навчальний процес» стоячи.
Приємні новини у МОН підготували й для одинадцятикласників. Днями міністр підписав нові правила прийому до вищих навчальних закладів, які мають зробити вищу освіту більш доступною. Зокрема, відтепер змінено правила прийому пільгових категорій школярів — як чорнобильців та інвалідів, так і учасників та призерів олімпіад. Щоб вступити до університету поза конкурсом, наприклад, чорнобильці тепер повинні мати в шкільному атестаті оцінки від 4 до 12 балів. Призери всеукраїнських та міжнародних олімпіад, які зараховуються до ВНЗ без іспитів, повинні подавати оригінал документа про участь в олімпіаді. «Коли призер олімпіади подає документи на кілька факультетів, його зараховують скрізь, а потім на це місце не потрапляє дитина, яка склала іспити в загальному конкурсі, — пояснив свою позицію міністр. — Тепер призери повинні будуть одразу обрати спеціальність. Що ж стосується інших пільгових категорій, то вони повинні прийти із позитивними оцінками, тобто, мати певні знання, вміти вчитися». Крім цього, університети знову зобов’язані приймати сертифікати з результатами зовнішнього тестування, а також — обов’язково ознайомлювати кожного абітурієнта зі своєю ліцензією та сертифікатом акредитації, аби потім у студентів не було нарікань щодо видачі дипломів. З цього року під час вступної кампанії в університетах працюватимуть спеціальні громадські комісії, які відстежуватимуть дотримання правил вступу й, зокрема, розглядатимуть апеляції. Це також передбачено новими правилами.
Разом із тим, у ВНЗ відбулися зміни і з держзамовленням. «Ми будемо враховувати насамперед потреби економіки держави», — підкреслив С. Ніколаєнко. За його словами, найбільш пріоритетними для держави й роботодавців є такі напрямки освіти, як будівельний, технологічний, педагогічний. Саме на них і буде спрямовано більше бюджетних місць.
Детальніше про те, як розвивається українська освіта й наука, читайте у найближчих номерах «Дня» в інтерв’ю з міністром освіти й науки Станіславом Ніколаєнком.