Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

В Україні підрахують хворих на гепатит

За прогнозами медиків, носієм вірусу може бути кожен 12-й
21 травня, 2009 - 00:00

Днями в усьому світі відзначали Міжнародний день боротьби з гепатитом, який торік започаткував Всесвітній альянс з проблем гепатиту. За результатами досліджень зарубіжних лікарів, кожна дванадцята людина в світі може бути хворою. Найбільшу небезпеку для життя людина несе вірус гепатиту С, оскільки симптоми хвороби проявляються не відразу, а через 10—40 років після інфікування. Щоб привернути до цього увагу громадськості, торік по всьому світу пройшло понад 165 тематичних акцій — від рок-концертів до прес-конференцій і ділових зустрічей на рівні міністерств. Україна тільки-но стає на цей шлях, розпочинаючи інформаційну кампанію боротьби з гепатитом «Я номер 12?».

Офіційної статистики, скільки хворих в Україні, поки що немає. Щоб це з’ясувати, фахівці Донецького медичного інституту ім. М. Горького наразі проводять епідеміологічне дослідження (точну кількість хворих назвуть тільки восени). Натомість медики переконують, що інформувати про це громадськість треба вже нині, оскільки гепатит за рівнем небезпеки стоїть на третьому місці після СНІДу та туберкульозу.

— На відміну від країн Європи та США, де уряд давно опікується цією проблемою, в Україні про неї говорять мало. А в одній із країн Прибалтики хворих, які заражають вірусом гепатиту інших людей, притягують до адміністративної відповідальності, — розповів керівник відділу вірусології компанії «Шерінг-Плау» Антон Щесняк. — Найбільш поширеним в Україні є вірус А, але найнебезпечнішим — вірус гепатиту С. Так, вірус іноді розпізнається тільки тоді, коли у хворого вже сформувався цироз або рак печінки. Гостра фаза хвороби проходить приховано, хворий відчуває слабкість, втому або має жовтуху, але це швидко минає. Насправді ж вірус за цей час проникає в клітини печінки й починає розмножуватися, через що велика кількість клітин гине. Через це гепатит С часто називають «ласкавим убивцею».

За словами Антона Щесняка, зараження вірусом гепатиту С відбувається через кров. Це може статися внаслідок користування одними голками чи шприцами з хворими, під час операцій з переливання крові, при стоматологічному втручанні, при нанесенні татуювань чи проколюванні тіла, існує ризик заразитися вірусом і статевим шляхом.

— Лікування вірусного гепатиту С займає 48 тижнів, за цей час у людини може розвитися депресія, анемія, зміни складу крові тощо, — продовжив пан Щесняк. — Тому разом з інформаційною кампанією в Україні стартує соціальна програма «Крок за кроком» — для підтримки та лікування хворих людей. Так, ми роздаємо пацієнтам інформаційні буклети з даними про симптоми, методи та профілактику лікування, тут же вказано телефон гарячої лінії, за якою можна отримати консультацію лікаря. Але найважливіша складова програми — хворі, які починають курс антивірусної терапії саме у рамках нашої акції (наприклад, після консультацій з фахівцями за телефоном гарячої лінії), отримують безкоштовно рибоверин — один із препаратів для лікування хвороби. За нашими підрахунками, вартість терапії становить 12 тисяч доларів. Оскільки не кожен громадянин України може собі це дозволити, приєднання до нашої кампанії стане для них суттєвою підтримкою.

Щоб розпочата кампанія принесла бажаний результат, в Україні треба прийняти національну програму боротьби з гепатитом. Міністерство охорони здоров’я України візьметься за неї одразу після завершення епідеміологічного дослідження.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: