Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Валерій ЧАЛИЙ: «Вікно можливостей для України, зокрема щодо підписання Угоди про асоціацію, залишається відкритим»

15 березня, 2013 - 11:18
Фото з ipress.ua

Днями в Європейському парламенті пройшли треті дебати по Україні. Приводом для них послужили останні події в українській політиці. Зокрема, позбавлення депутатського мандату одного з опозиціонерів Сергія Власенка. До слова, він мав летіти на це засідання, але українські прикордонники не випустили його з України.

У своєму виступі на пленарному засіданні комісар ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле, який постійно контактує з українською владою, відзначив ухвалений напередодні Указ Президента «Про невідкладні заходи щодо європейської інтеграції України». «Київ має рішучість для досягнення цілей», — цитує Фюле Інтерфакс. Водночас, єврокомісар також звернув увагу на важливість розблокування Верховної Ради, «щоб ця демократична інституція працювала прозоро і передбачувано».

Фюле підкреслив, що справи Тимошенко і Луценка мають вирішитися належним чином, інакше в ЄС не буде впевненості у продовженні вибіркового переслідування в Україні.

В інтерв’ю «Дню» депутат Європарламенту Марек Сівець сказав, що ці дебати свідчать про те, що поки не досягнуто «вагомого прогресу на шляху до позитивного фіналу Вільнюського саміту», на якому Київ сподівається на підписання угоди про асоціацію з ЄС. Пан Сівець також додав, що європейці мають декілька очікувань від Києві, які той не виконує. «Йдеться про вибіркове правосуддя. Думаю, для української сторони ясно, що в цьому мають відбутися якісні зрушення», — сказав євродепутат.

КОМЕНТАР

Валерій ЧАЛИЙ, заступник генерального директора Центру Разумкова:

— Дебати, які втретє проводяться в Європарламенті, показали існуючу увагу до України з боку європейських структур (як виконавчих, так і законодавчих), а також те, що вікно можливостей для України, зокрема щодо підписання угоди про асоціацію залишається відкритим. Самі дебати, ініційовані Європейською народною партією, були реакцією на занепокоєння після нових випадків на продовження застосування вибіркового правосуддя в Україні. Очевидно, вони мали дати сигнал в середині європейських структур — яким чином ставитися до таких проявів. Тому, ці дебати кожен оцінить по-своєму. Немає резолюційного документу, який би став спільною позицією. Тому, звичайно, Міністерство закордонних справ України знайшло в цих дебатах абсолютний позитив і сигнал про налаштування угоди про асоціацію. Опозиція побачила активну критику останнього випадку з депутатом Власенком, позбавленням його депутатських повноважень. Про це також говорилося в Європарламенті.

На мій погляд, дебати насправді не поставили «крапки», а є черговим проміжним обговоренням, меседжем Брюсселю і Страсбургу до українських очільників. Якщо відверто — по тому, як відбувалися дебати і по їх результату — виникло питання: навіщо їх проводити взагалі? Можливо, це скоріше було потрібно всередині ЄС, адже європейський комісар Штефан Фюле, який дуже активно підтримує перспективу підписання Україною угоди, мав би отримати feedback, зворотну реакцію парламентарів. Власне це і відбулося. Підсумковий меседж наступний: угода про асоціацію — важливий елемент взаємодії України і Євросоюзу. По-друге, дуже важко буде говорити про реальну інтеграцію в умовах продовження вибіркового правосуддя. По-третє, він (Фюле — Ред.) все-таки очікує позитивних сигналів з Києва.

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: