Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Vanco розбрату

Кабмін відмовився виконувати «злочинні» накази
22 травня, 2008 - 00:00

Незважаючи на рішення РНБО, учора уряд України прийняв ухвалу в односторонньому порядку вийти з угоди з Vanco. При цьому перший віце-прем’єр Олександр Турчинов послався на положення Конституції, згідно з яким громадяни не зобов’язані виконувати злочинні ухвали. Турчинов вважає, що повернення ліцензії на розробку стратегічних запасів газу офшорній компанії є прямим злочином.

Нагадаємо, 16 травня відбулося засідання РНБО, після якого Юлія Тимошенко повідомила на зустрічі з виборцями, що високі збори «третирували» її п’ять годин, змушуючи повернути компанії Vanco право на розробку Прикерченської нафтогазоносної території на континентальному шельфі Чорного моря.

У вівторок в ефірі «5 каналу» прем’єр пояснила, що спеціальний дозвіл на надрокористування (майже 13 тис. км шельфу) отримала не солідна техаська Vanco зі статутним фондом у $67 млн., яка брала участь у конкурсі ще 2006-го року, а її дочка — «бермудська» Vanco аж із 12 тис. дол. статутного фонду. Яка після підписання угоди про розділення продукції тут же переуступала свої права іншій Vanco — Прикерченській. Найпікантнішим є те, що за дорученням право представляти інтереси Vanco мають чотири студентки-киянки. Виходить, що згідно з угодою ці чотири дівчини могли б отримувати 90 % усіх вуглеводнів, які добуватимуться на Чорноморському шельфі! Щоправда, хто стоїть за цими киянками і всією цією хитромудрою схемою Тимошенко так і не розповіла.

Зате в тому ж ефірі прозвучав ще один вельми цікавий меседж. Ведуча поставила питання: чи можливо, що справа Vаnсо є першим напівкроком до імпічменту Президента. Тимошенко відповіла буквально ось що: «Я можу говорити про це після того, як буде закінчене міжнародне розслідування, оскільки аферу такого масштабу жодна країна не бачила. Коли цілі моря здаються абсолютно на корупційній основі, а потім це оголошується ще й як перемога України». Фактично Юлія Володимирівна пішла від прямої відповіді, не сказала ні «так», ні «ні». Мовляв, усе може бути...

Проте політолог Кость БОНДАРЕНКО вважає, що всі розмови про імпічмент — це лише спекуляції та й навряд справа дійде до логічного завершення.

— Юлія Тимошенко протягом дев’яностих- двохтисячного років разів 5—7 оголошувала процедуру імпічменту Кучмі. Вона говорила про необхідність імпічменту 1994-го, 1998-го років. Потім 2000-го, 2001-го вона мала намір провести всенародні референдуми з цього приводу. Але, як правило, слово «імпічмент» було такою магічною паличкою, яка допомагала підносити рейтинг Тимошенко напередодні тієї чи іншої виборчої кампанії. Я гадаю, зараз вона пригадала про стару технологію і знову говорить про імпічмент. Реально, з юридичного погляду, немає ніяких підстав говорити про імпічмент, оскільки у нас не розроблено і не внесено відповідного закону. Не врегульовано в нас це питання законодавчо, тому як неможливо в нас відкликати депутата, так неможливо відправити у відставку Президента.

— Ми бачимо, який скандал зараз вибухнув із приводу громадянства Давида Жванії. Бачимо, що ЄЦ фактично перетворився на філію Партії регіонів. Наскільки реально, що «Наша Україна — Народна самооборона» відвернеться від Ющенка?

— Усе ж таки розділяймо «Нашу Україну» і «Народну самооборону», яку з самого початку штучним чином було приєднано до «Нашої України». Давид Важаєвич провів просто блискучу операцію — потративши мінімум коштів, він отримав 18 мандатів у Верховній Раді. Тепер він розуміє, що їм із «Нашою Україною» не по дорозі, тим більше в них було тертя з самого початку. Зараз «Народна самооборона» фактично йде до Юлії Тимошенко. Тому, я гадаю, що нинішні нападки на Жванію варто розглядати в контексті протистояння Ющенко — Тимошенко.

ТИМ ЧАСОМ

Рада Нацбезпеки і оборони розгляне ситуацію з компанією Vanco на своєму засіданні за два тижні. Про це повідомив у інтерв’ю журналістам перший заступник глави Секретаріату Президента, представник Президента в Кабміні Олександр Шлапак. Шлапак також зазначив, що Секретаріат не є експертом із даного питання, і його фахівцям необхідно провести консультації з юристами. Він висловив жаль, що уряд не прислухався до ухвали РНБО про створення спеціальної комісії, яка б протягом двох тижнів детально розглянула б ситуацію.

ДОВІДКА «Дня»

Фінансовими партнерами групи компаній Vanco в проекті з розробки Прикерченського нафтогазоносної ділянки Чорного моря є Донбаська паливно-енергетична компанія (входить до групи SCM Рината Ахметова), створена спеціально під цей проект компанія Shadowlight Investments Limited російського бізнесмена Новицького, а також маловідома Integrum Technologies Ltd. Про це минулої п’ятниці повідомив старший віце-президент Vanсo Energy Company Джеф Мітчел.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: