Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вартість землі хочуть переглянути

Для власників паїв це обернеться зменшенням орендної плати
10 липня, 2012 - 00:00

Парламентський комітет із питань аграрної політики та земельних відносин ініціював перегляд коефіцієнта нормативної грошової оцінки землі. Цей показник із 1 січня 2012 року встановлено на рівні 1,756, в результаті чого оціночна вартість землі підвищилася з 11,9 до 20,9 тисячі гривень за 1 га. Важливість ініціативи в тому, що нормативна грошова оцінка лежить в основі розрахунку всіх земельних платежів і орендної плати в тому числі. Тож від її зміни прямо залежить і орендна плата власникам земельних паїв.

У комітеті пояснюють таку ініціативу невиправданим підвищенням середньої орендної плати в країні після переоцінки нормативу. Тому й звернулися до уряду близько місяця тому. А на зустрічі прем’єр-міністра Миколи Азарова з аграрними громадськими організаціями чиновник повідомив, що уряд розглядає можливість припинення дії поточного та розрахунку нового земельного коефіцієнта.

В Держземагенстві виступають проти перегляду цього показника. За словами прес-секретаря відомства Юлії Курбак, коефіцієнт нормативної грошової оцінки землі не змінювався в Україні з 1995 по 2011 рік, а тільки індексувався на рівень інфляції (у випадку, якщо вона перевищувала 10%, на величину перевищення). І тільки з 1 січня 2012 року її привели до нинішніх економічних показників.

«День» запитав президента Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекса ЛІССІТСУ, як аграрії ставляться до зміни нормативної грошової оцінки землі:

— При нинішніх погодних умовах та збільшенні собівартості продукції збереження чинної нормативної грошової оцінки означає, що восени не буде чим розраховуватися з власниками земельних паїв. А це може привести до неприємної ситуації в сільській місцевості. Саме тому фермери й звернулися до прем’єра з пропозицією розробити нову методологію. Для дрібних і середніх фермерів ситуація дійсно катастрофічна, бо в окремих регіонах втрати урожаю через засуху сягатимуть понад 70%, особливо по ранніх зернових. Через те, що на весні довелося пересівати посіви, собівартість вирощеного зерна становить 1700—1800 грн за тонну при закупівельній ціні 1700 грн! Тобто в кращому випадку фермери можуть вийти на нуль. Але ж за оренду паїв треба чимось платити. Якщо аграрії зараз почнуть залазити в збитки, то восени вони не посіють озимі, й наступного року Україна може залишитися без продовольчої пшениці.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: