Тарас СТЕЦЬКІВ, народний депутат, член фракції «Реформи — Конгрес»:
— Чому всім попереднім урядам, які навіть iз натяжкою не можна назвати реформаторськими, кредити МВФ давалися, а першому дійсно реформаторському уряду — ні? Мені здається, що в цьому проявляється як внутрішньоамериканська ситуація, пов’язана з виборами, так і те, що багато кого з олігархів уряд Ющенка не влаштовує і вони протидіють йому, в тому числі, на міжнародній арені. Очевидно, що НБУ дійсно проводив деякі операції, які не узгоджувалися й не погоджувалися з МВФ, але водночас, всім відомо, що Нацбанк без погодження на внутрішньодержавному рівні такі речі не робив би.
Думаю, нас протримають без кредитів до осені, коли закінчаться вибори в США. Очевидно, кредити видадуть, виторгувавши для себе певні геостратегічні пріоритети в цьому регіоні. Америка — прагматична держава, їм вигідно буде залишати Україну в ролі буферної країни, а наша слабкість не дозволяє нам претендувати на інший рівень.
На Ющенка сподівалися як на людину, яка дійсно буде тільки ярликом України перед Заходом. А вийшло так, що йому першому не вдалося розв’язати проблему iз західними кредитами, і лишається тільки один вихід — переорієнтуватися і стати реформатором у власній країні, тобто провести реальні реформи.
Віктор СУСЛОВ, народний депутат, член фракції СДПУ(о):
— Прем’єр-міністр утримує зараз свої позиції завдяки підтримці, в першу чергу, США. Водночас, НБУ винний у ряді серйозних порушень в операціях із грошима МВФ, а це ті ж самі американські гроші. Тому в надзвичайно незручному становищі опинилися якраз США: вони підтримують людину, яка проводить саме ту політику, яка їм потрібна, водночас ця ж людина їх і обманювала. Припускаю, що США сьогодні відчувають щось подібне до анекдоту про двоїсте почуття — це коли ви бачите, що теща падає в яму, але у вашому авто.
Зараз, як на мене, основне питання — це відновлення довіри до України. Буде довіра — будуть і кредити, не тільки МВФ, а й інших міжнародних кредитних установ, окремих держав тощо. Бо коли спростовуються заяви високих посадовців про відсутність порушень, то такі особи користуватися довірою вже не можуть. А кому не вірять — тому грошей не дають. Я, наприклад, не вважаю, що оприлюднення фактів зловживань окремих посадових осіб призвело б Україну до таких вже великих збитків. Навпаки, держава могла б виграти, якби сама покарала винних, змінивши деяких посадових осіб, і таким чином відновила б до себе довіру.
Ющенка висували на посаду прем’єр-міністра, вважаючи, що він користується довірою на Заході, і з його приходом буде відновлено кредитування, а сталося — навпаки. Урядові Ющенка не вдалося отримати жодного долару кредиту, довіру до України втрачено і я боюся, доки буде ця команда при владі, довіру відновлено не буде.
Західна політика та дипломатія відрізняються тим, що вони всі дев’ять років, судячи з прес-релізів офіційних зустрічей, захоплюються ходом наших реформ, перебувають під впливом від їхньої глибини, тощо. Але насправді реальне враження проявляється у реальній підтримці, якщо ж її немає то це і є показником справжнього враження від наших реформ.
Петро ПОРОШЕНКО, народний депутат, лідер фракції «Солідарність»:
— Зростання обсягів промислового виробництва, ВВП та грошових надходжень у бюджет, про що говорилося на засідання уряду, дає підстави говорити про непогані перспективи в переговорах з МВФ. Думаю, вони не будуть ускладнені результатами аудиту, адже, насправді, гора породила мишу — нецільового використання коштів, що й було головним предметом аудиту, зафіксовано не було. В даному випадкові мова йшла лише про різні методики оцінки золото-валютного запасу. Якби підтвердилася інформація, оприлюднена в FT, тоді б взаємини з МВФ суттєво ускладнилися.
На мій погляд, куди серйозніше погіршило наші перспективи щодо відновлення кредитування призначення нових персоналій, які тепер відповідатимуть у МВФ за роботу з Україною, оскільки їхня попередня діяльність свідчить, що вони набагато жорсткіші та пунктуальніші в підготовці рекомендацій для прийняття рішень. Думаю, що візит Ющенка пов’язаний якраз iз тим, щоб домогтися більшої компромісності, лояльності працівників фонду і прояснити для нас позиції США, які суттєво впливають на ухвали МВФ, оцінити перспективи отримання Україною кредитів МВФ.
Я не думаю, що сьогодні від візиту Ющенка всі чекають грошей МВФ. Суттєвих платежів iз обслуговування зовнішніх боргів у найближчі місяць-півтора не передбачається. Думаю, за цей час і буде напрацьовано певний політичний потенціал, зміни в законодавстві, буде досягнуто певних плюсів у економіці, які дадуть підстави вважати, що Україна виконує вимоги, які висуває МВФ.