Учора в Києві відбувся продаж акцій перших трьох українських обленерго з шести, що підлягають приватизації 2001 року, — «Київобленерго», «Житомиробленерго» та «Рівнеобленерго». На заключний етап тендера вийшли чотири закордонні інвестори: EDF (Франція), AES Washington Holdings B.V. (США), Union Fedosa Acex (Іспанія) та Vychodoslovenske energeticke zavody (Словаччина). Напередодні голова контрольної комісії ВР з питань приватизації Олександр Рябченко висловив припущення, що два гіганти — EDF і AES — змагатимуться за Київське обленерго, а «словаки забиратимуть усе, що не заберуть великі компанії» (www. for- ua. сom). В іспанської Union Fenosa, скоріше за все, є якийсь план, пов’язаний з генерацією, вважає народний депутат. На думку О.Рябченка, умови конкурсів складено так, щоб у них брали участь лише іноземні компанії, але продати іноземцям шість компаній, більшість яких збиткові, буде непросто.
Результати вчорашнього конкурсу, проведеного в стилі бліц, певною мірою підтвердили ці прогнози. За пакет акцій «Київобленерго» дійсно змагалися американська й французька компанії: EDF запропонувала 208,52 млн. грн., а AES — 248,68 млн. грн. і стала переможницею. Американці були єдиними претендентами на акції «Рівнеобленерго» й перемогли, запропонувавши суму 125,695 млн. грн. (за умовами конкурсу, ця сума ще підлягає експертній оцінці). Покупцем «Житомиробленерго» стала словацька компанія, що запропонувала 190 млн. грн. Таким чином, загалом від продажу трьох енергопостачальних компаній вдалося отримати близько $100 млн.
Після завершення тендера перший віце-прем’єр Юрій Єхануров і голова Фонду держмайна Олександр Бондар не виглядали дуже радісними: обидва не приховували того, що розраховували на більшу кількість учасників і, відповідно, на більш високі ціни продажу. А Ю.Єхануров до цього філософськи додав, маючи на увазі поточні політичні ризики: «Ніщо не проходить безслідно. Ми повинні із цим миритися».
Ті, хто виступав на прес-конференції, всіляко намагалися уникати питання про підвищення тарифів на електроенергію, пов’язані з приватизацією обленерго, й наголошували на прозорості тендера. Судячи з початку, очікуваних від продажу 6 енергопостачальних компаній $250 млн. отримати не вдасться, а отже план приватизаційних надходжень цього року доведеться корегувати. Наступний «енергетичний» конкурс, на який буде виставлено «Севастопольенерго», «Кіровоградобленерго» та «Херсонобленерго», відбудеться 24 квітня.