Черговий провал нового закону про вибори на останньому пленарному засіданні VII сесії ВР (29 серпня) поставив під сумнів реальність того, що закон взагалі буде ухвалено до найближчих виборів.
Теоретична ймовірність того, що Україна все-таки одержить цивілізоване виборче законодавство ще залишається. Проте, реальним політикам доводиться виходити з того, що вибори до ВР в березні 1998 року проходитимуть за старою схемою системою.
Не дивно, що одним з перших зайнявся перебудовою передвиборної тактики Народний Рух, який почав виборчу кампанію ще в червні й, очевидно, вклав чималі гроші в прокат своїх рекламних роликів на каналах Національного телебачення. 30 серпня Центральний провід НРУ прийняв ухвалу розпочати підготовку до виборів до Верховної Ради та органів місцевого самоврядування за старою системою. Голова партії В'ячеслав Чорновіл повідомив журналістам, що РУХ планує йти на вибори, висуваючи спільного кандидата з об'єднанням "Уперед, Україно!"
За його словами, до спільного передвиборного блоку виявили бажання вступити ще кілька партій, які, він, щоправда, не назвав. Практично йдеться про розподіл сфер впливу між НРУ й політичними структурами з подібними ідеологією та колом виборців. Таким чином, досягається одразу дві мети - РУХ здобуває можливість використати у передвиборчій боротьбі імена відомих політиків, які об'єдналися навколо "Вперед, Україно!", і вивести їх з рядів конкурентів. Крім того, центристські союзники вигідно відтіняють поміркованість НРУ порівняно з партіями Національного фронту, в якому В'ячеслав Чорновіл бачить найнепримириміших і найнебезпечніших суперників у боротьбі за виборців Західної України.
Поки що не зрозуміло, чи готові молоді та гонорові провідники блоку "Вперед, Україно!" розчинитися в спілці з НРУ, що загрожує їм втратою власної самоідентифікації та політичної самостійності.
КОМЕНТАР
За словами лідера депутатської групи "Реформи" Сергія Соболєва, ще до створення передвиборного об`єднання "Вперед Україно!" група пропонувала співпрацю усім центристським і правоцентристським силам, а тому рада отримати перші відгуки. Хоча, за його словами, останнім часом, принаймні після літніх канікул, ніяких конкретних переговорів не було.
С.Соболєв не вважає, що "Вперед, Україно!" і РУХ мають єдиний електорат і мають бути конкурентами на виборах. Він підкреслив, що ВУ є суто прагматичною силою економічного розвитку.
Голова фракції "Реформи" вважає, що і в НРУ, і у "Вперед Україно!", і у Національного фронту, і у "Мосту", можуть бути проблеми. Адже вони є передвиборними об`єднаннями, а згідно з проектом закону про вибори, прийнятому в першому читанні, тільки партії і блоки партій є суб`єктами виборчого законодавства. Тому в кожному блоці буде велика переструктуризація, "викристалізація" партій. Це Сергій Соболєв вважає однією з причин, чому ще рано вести конкретні переговори щодо координації дій на виборах.
10 вересня відбудеться чергова спроба розглянути на сесії Верховної Ради закон про вибори. До того часу керівники депутатських груп і фракцій, автори різних проектів виборчих законів ще раз зберуться, щоб узгодити позиції. Цьому, вважає С.Соболєв, може зашкодити "твердолобість" деяких політичних сил. Зокрема фракції КПУ, Соціалістичної і Селянської партій України заявили, що блокуватимуть будь-які зміни до чинного закону.