Цього тижня Україна складала іспит перед експертами Венеціанської комісії й спільної програми Ради Європи та Євросоюзу «Прозорість і ефективність судової системи України». У понеділок «венеціанці» зустрічалися в Києві з представниками громадськості, з членами Верховного суду України, відвідали Адміністрацію Президента та Верховну Раду. У вівторок їх приймало керівництво Вищої ради юстиції (ВРЮ). Йшлося про судову реформу в Україні й, зокрема, про закони України «Про судоустрій і статус суддів» і «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо недопущення зловживань правом на оскарження».
Перед тим як розпочати дискусію з гостями, глава Вищої ради юстиції України Володимир Колесніченко зазначив, що «ця зустріч є надзвичайно важливою, оскільки спрямована на подальший розвиток і перебудову судової системи відповідно до справедливих принципів, за якими живе європейське співтовариство». Досвід будівництва європейської судової системи Колесніченко назвав безцінним і зауважив, що його слід усіляко використовувати в процесі реформи українського судочинства.
ВРЮ покликана займатися кадрами, усувати й призначати суддів. Колесніченко розповів, що останнім часом сюди приходить велика кількість звернень громадян, установ і підприємств, які сподіваються знайти захист від зловживань з боку суддів і частенько розповідають про безпосередню участь суддів у рейдерських атаках на підприємства. Зокрема, глава ВРЮ навів приклад спроби неправомірного поглинання кондитерської фабрики (з багатомільйонним обігом) «Житомирські солодощі», власником якої (97% статутного капіталу) є громадянин Швейцарії. Рейдери використовували перевірену схему залучення судової влади до свого незаконного промислу. До суду звернулася громадянка, котра має 0,002 статутного фонду підприємства, й просила визнати нещодавні збори акціонерів, на яких були обрані керівні органи компанії, недійсними й, отже, усунути керівника підприємства. Суддя як забезпечення позову приймає таке рішення. Інший керівник усього лише за місяць набрав стільки кредитів, що зробив підприємство банкрутом. У нього з’являється новий власник. Схожа історія, зазначив Колесніченко, сталася і з італійцями, які інвестували декілька мільйонів у сільськогосподарський бізнес в Україні.
Але внаслідок роботи ВРЮ щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів, причетних до злочинів проти власності, в Україні кількість таких справ скорочується. Про це журналістам розповів член ВРЮ, суддя Вищого господарського суду Олександр Удовиченко. «Думаю, що про системність у цьому (участі суддів у рейдерських захопленнях) говорити вже не варто». Колесніченко нагадує про відповідальність Вищої ради юстиції, яка має намір викорінювати випадки порушення суддями своєї присяги. Але при цьому, підкреслює голова ВРЮ, єдиним критерієм ухвалення рішень мають бути законні підстави.
Нещодавно аналогічну думку висловлював і Президент України Віктор Янукович. Виступаючи на позачерговому з’їзді суддів країни, він сказав, що метою його перебування на посаді президента «є виведення України з числа аутсайдерів європейських країн». «Наша держава, — продовжував Президент, — має всі можливості й повинна протягом наступних п’яти років стати рівноправним членом європейського співтовариства. Без незалежного, кваліфікованого суду це неможливо». При цьому глава держави продемонстрував принципову довіру до судового корпусу: «Судді своєю діяльністю мусять довести народові України, що суд — це шлях правди й справедливості». Чи зуміють?
Поки що недовіра до судової системи в країні просто зашкалює. Причому поширюється й на інститути, що знаходяться на вістрі судової реформи. Їм приписується і тиск на суддів, і політизація. Зокрема, заступникові голови Адміністрації Президента й членові Вищої ради юстиції Андрію Портнову нещодавно довелося обстоювати свою думку про те, що в діяльності цієї установи немає політичної складової. «Якихось політичних рішень стосовно суддів, які приймали рішення щодо президентських або інших виборів Вища рада юстиції не приймала. Тобто говорити про політизацію цієї установи передчасно. Я не бачу жодних політичних прикладів, окрім загальних слів».
А от до Венеціанської комісії вони «долітають». Тому її експертів багато що непокоїть. Після зустрічі з ними голова ВРЮ Володимир Колесніченко сказав журналістам: «Вища рада юстиції поінформувала експертів Венеціанської комісії про свою роботу в умовах чинності закону про судоустрій і статус суддів». «Сподіваюся, що експерти почули нас і врахували наші пояснення», — додав Колесніченко. Венеціанська комісія дасть свої висновки щодо закону про судоустрій 15—16 жовтня.