Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Верховна Рада планує повернути кримінальну статтю про наклеп

Юрій Луканов: «Це — залякування ЗМІ»
19 вересня, 2012 - 00:00

Учора, 18 вересня, депутати Верховної Ради України проголосували в першому читанні за внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України, чим передбачили посилення відповідальності за посягання на честь і гідність людини. За відповідний законопроект регіонала Віталія Журавського проголосували 244 депутати.

Крім грошових штрафів, нардепи пропонують за наклеп карати позбавленням волі. Зокрема, за безпідставні звинувачення людини у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину законодавці передбачають арешт на строк від шести до восьми місяців, або позбавлення волі на строк до трьох років із позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років. За поширення неправдивої інформації, яка призвела до серйозного погіршення здоров’я людини, проти якої вона була спрямована, передбачається максимальний термін тюремного ув’язнення — від 3 до 5 років.

Цікаво, що законопроект Віталія Журавського частково копіює ухвалені 13 липня цього року депутатами Державної думи законодавчі зміни в Російській Федерації. Утім, тамтешні законодавці за наклеп передбачили максимальне покарання у вигляді штрафу до п’яти млн рублів (1,22 млн грн), відмовившись карати журналістів позбавленням волі.

Зареєструвавши законопроект 18 липня цього року, Віталій Журавський пояснив своє рішення необхідністю стимулювати журналістів «думати, перш ніж говорити».

— Варто розуміти, що мова йде не просто про цензуру, а фактично про «вбивство» професійної журналістики. Якщо кидати журналістів на три роки до в’язниці, то вони звідти виходитимуть зламаними психологічно й фізично. Під час передвиборчої кампанії ухвалення в першому читанні законопроекту оцінюю як залякування ЗМІ задля того, щоб вони були лояльнішими. Мова йде про очевидну форму цензури, — розповів «Дню» голова Київської незалежної медіа-профспілки Юрій ЛУКАНОВ. — Звісно, у нас не ідеальна преса, а журналісти — не святі. Інколи у ЗМІ трапляється неправдива інформація. Очевидно, що з цим потрібно боротися, але не таким радикальним способом. Сьогодні й без цього існує схема закриття незалежних ЗМІ. Подають до суду позови на неймовірно великі суми. Суд їх задовольняє, а власники видань, відмовляючись платити, змушені закривати власні медіа-проекти. На жаль, прикладів вистачає. Цікаво, що сам автор законопроекту Віталій Журавський повинен особисто навчитися відповідати за брехню. Він видав плакат із Андрієм Шевченком, який нібито агітує за нього на виборах. Шевченко змушений був спростовувати цю інформацію. Немає сумнівів у тому, що цей законопроект сприятиме посиленню тиску на ЗМІ.

За словами Юрія Луканова, столичні журналісти готують щодо цього спільне звернення і мають намір пікетувати Верховну Раду України з метою недопущення ухвалення цього законопроекту у другому читанні.

Вадим ЛУБЧАК, «День»
Газета: 
Рубрика: