Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Весни очікувати ще 6 тижнів

3 лютого, 2007 - 00:00
НАДІЯ ТОКАРСЬКА, ДОЧКА ВІКТОРА ТОКАРСЬКОГО, ГОЛОВИ ХАРКІВСЬКОГО ТЕРІОЛОГІЧНОГО ТОВАРИСТВА, ЯКИЙ ВИРОСТИВ ТИМКА / ФОТО АВТОРА

Учора, 2 лютого, в Україні відзначили День бабака. Це день, коли бабака Тимка, який нічого не підозрює і солодко спить всю зиму та дивується людській «жорстокості», будять, виставляють на громадський огляд і удають, що він повідомляє про те, затримається весна чи ні, а якщо так, то на скільки. Він живе в природному парку «Гомельшанські ліси». Якщо вірити «перекладачам» із бабацької мови — звірятко робить висновок з того, чи бачить воно свою тінь, чи ні.

У лісостеповій зоні України, на Харківщині, де ще зберігся колись дуже поширений вид бабаків, він iз давніх часів є головним природним синоптиком. Ще два сторіччя тому у Харківській і Луганській областях цих симпатичних тварин було дуже багато. З давніх-давен кожен селянин, готуючись до весняних польових робіт, передусім, спостерігав за поведінкою бабаків. Якщо тварини, які спали взимку, на початку лютого прокидалися й вилазили з нір, значить, повинна настати рання весна.

Тепер зустріти цю сумирну істоту в природі дуже важко — їх стає все менше. Усього в Україні ще минулого року їх нараховувалося приблизно 60 тисяч особнів. За кількістю бабаків у природі можна судити про забрудненість території, оскільки цих тварин ще називають екологічними індикаторами. Харківські вчені з біостанції в селі Гайдари під Змієвом пригріли у себе декілька десятків бабаків, серед яких вибрали найкмітливішого — Тимка, який уже має прижиттєвий дерев’яний пам’ятник. І хоча під час прогнозу українського кошлатого і зубастого синоптика немає такого офіціозу й урочистості, як у його американського колеги, проведеній фотосесії за його участю в цей момент може позаздрити будь-яка модель. Працівники біостанції, де живуть бабаки, напівжартома говорять, що раптове пробудження лише позитивно позначається на статевій активності тварин. Минулого року журналісти, які стискали бабака в обіймах, так сильно його збудили, що він виявив особливу ніжність до своєї подружки, і вже скоро в їхній родині з’явилося шiсть маленьких спадкоємців. Цього року Тимко був не дуже доброзичливим із гостями і геть зовсім відмовився свистіти, а лише сумно зітхав і попискував. Зранку небо було похмурим і всі за прикметами сподівалися на швидкий прихід весни, однак щойно пухнастого синоптика вийняли з теплого будиночка, відразу визирнуло сонце, і він побачив свою тінь. Це означає, що весна затримається на шiсть тижнів.

Марина ГОЛІНА, Харків
Газета: 
Рубрика: