Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вибори-2002: хто буде «головним центром»?

2 жовтня, 2001 - 00:00

Практично всі з авторитетних політологів, які брали участь у дискусії, — директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло ПОГРЕБИНСЬКИЙ, політолог Вадим КАРАСЬОВ та науковий експерт Фонду «Демократичні ініціативи», докторант Інституту соціології НАН України Ірина БЕКЕШКІНА, шеф-редактор журналу «Політична думка» Володимир ПОЛОХАЛО — відзначили, що майбутній парламентський розклад і навіть основні учасники передвиборної кампанії поки важко прогнозуються. Правда, Володимир Полохало при цьому назвав майбутні вибори «банальними та цілком прогнозованими». Водночас В. Полохало переконаний, що вибори в Україні мають ряд індивідуальних характеристик, які не дозволяють порівнювати їх iз жодною європейською моделлю подібних кампаній (крім пострадянських країн). Зокрема, це відсутність зв’язку між владою і суспільством, відсутність ідеологічної конкуренції між більшістю основних політичних гравців і чисто українська риса — політичне лукавство.

На думку Михайла Погребинського, основною проблемою майбутніх виборів буде «ідентифікація центру», тобто так званих центристських блоків та партій (за винятком СДПУ(о)). Політолог вважає, що зараз у суспільстві є замовлення на державницьку силу — силу, яка могла б взяти на себе відповідальність за чинні позитивні економічні зміни в країні і функціонування більшої частини державних структур. Але поки серед сил, що існують та що заявили про участь у виборчій кампанії, політолог не бачить тієї, яка могла б відповідати вищезгаданому суспільному очікуванню. До речі, М. Погребинський повідомив про те, що незабаром на політичній арені з’явиться ще один виборчий блок, а також зробив прогноз, що претендує на сенсаційність.

Про роль адміністративного ресурсу на виборах-2002, про рейтинги та суспільні очікування читайте у найближчих номерах «Дня».

ДО РЕЧI

Рейтинги українських партій протягом останнього місяця практично не змінилися, попри активний процес блокування, велику кількість заяв їхніх лідерів і «скажену» рекламу окремих партій на телебаченні. Про це повідомила науковий експерт Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна, коментуючи вчора на прес-конференції в Києві результати соціологічного опитування. Згідно з опитуванням, якби вибори в парламент відбулися сьогодні, то 4-відсотковий бар’єр подолало б 5 партій. За Комуністичну партію віддали б свої голоси 21% тих, хто збирається йти на вибори; Народний рух України і СДПУ(о) набрали б по 5,1%; Партія зелених України і «Батьківщина» — по 4,2% опитаних. При цьому існує значний резерв електорату, оскільки тих, хто хоче взяти участь у виборах, але ще не вибрали партію, нараховується майже 30%. Як свідчить опитування, серед виборчих блоків найбільше прихильників у «Нашої України», за яку готові проголосувати 7% опитаних і 8% схиляються до цього. Практично однакова кількість прихильників у двох блоків — так званої «ТУНДРИ» («Трудова Україна», НДП, Партія регіонів і Аграрна партія України) і блоку, до складу якого входять Всеукраїнське об’єднання лівих «Справедливість», Селянська партія та «Жінки України». За кожний із цих блоків готові проголосувати по 3% і по 11% схиляються до цього, повідомило агентство Інтерфакс-Україна. За блок Партії зелених та «Яблуко» готові проголосувати 3% і 8% схиляються до цього; за Форум національного порятунку — відповідно 2% і 5%.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: