Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ВИБОРИ-2004

1 вересня, 2004 - 00:00

Iз виходом iз коаліції згодні не всі

У засобах масової інформації кілька днів тому було поширене повідомлення про вихід всеукраїнської політичної партії «Російський блок» із виборчої коаліції «Разом заради майбутнього» на підтримку кандидата на посаду президента Віктора Януковича. Не всі в Криму погоджуються з таким рішенням. У Сімферополі відбулися збори Кримської регіональної організації Слов’янської партії та Конгресу російських громад Криму, на якому це рішення визнане помилковим.

Кримчани, які входять до Слов’янської партії та Конгресу російських громад Криму, опублікували спеціальну заяву, в якій йдеться: «Добре відомо, що керівники цієї партії, які претендують на право представляти в політичному житті України все російське та російськомовне населення, страждають на меркантильний політичний прагматизм...» Добре відомо, що восени минулого року напередодні приїзду Віктора Ющенка до Криму, Олександр Свистунов зустрічався з лідером «нашоукраїнців», й останній залишився задоволений результатами розмови, висловивши публічну вдячність «Російському блоку» під час прес-конференції в Сімферополі за відмову від участі в «антинашоукраїнських» акціях протесту.

Усі пояснення керівників партії «Російський блок» щодо позиції кандидата Віктора Януковича стосовно російської мови, є не більше, ніж надуманою фікцією, оскільки кандидат на посаду президента України не бажає займатися дешевим популізмом і заробляти собі авторитет на мовній проблемі. Тим більше, що питання про статус російської мови як державної вирішує не Президент, а законодавці — депутати Верховної Ради України...

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь

«Усе, що ми обіцяли, ми виконуємо»

Політичну реформу в Україні треба провести до президентських виборів, заявив учора на прес-конференції кандидат на посаду президента, прем’єр-міністр Віктор Янукович. Він наголосив, що це позиція Партії Регіонів, яку він очолює, позиція його як прем’єр-міністра та як кандидата на посаду президента. «Політична реформа назріла, і її треба провести, тому ми робитимемо все, щоб політична реформа була», — сказав він. Прем’єр наголосив, що внести зміни до Конституції треба до проведення виборів.

Віктор Янукович також дав оцінку виборчій кампанії. На його думку, вона придбала популістський характер. «Я дуже здивований, що багато моїх опонентів на біле кажуть чорне, на чорне — біле», — зазначив він. Зі слів В. Януковича, «лише сліпий не бачить», що уряд послідовно виконує свої завдання. «Усе, що ми обіцяли, ми виконуємо», — наголосив він. Кандидат додав, що уряд не займається популізмом, йому вдалося значно покращити показники економіки, й уряд має намір нарощувати їх надалі. В. Янукович упевнений, що найближчим часом бюджет України може становити 120 млрд. грн. Уже зараз, за його словами, уряд планує державний бюджет у розмірі 70 млрд. грн. Прем’єр також висловив думку, що в 2005 році пенсія зрівняється з рівнем прожиткового мінімуму. Він наголосив, що більше, ніж хтось інший, зацікавлений в об’єктивних результатах виборів і в тому, щоб виборці мали можливість проголосувати так, як вони хочуть. Кандидат також висловив побажання, щоб політтехнологи не маніпулювали громадською думкою.

Дав прем’єр і оцінку виступу нашої збірної на Олімпіаді в Афінах. «Те, що українці виступили з таким результатом, свідчить, що в нашій державі є могутній, здоровий потенціал нації», — наголосив він. Iз його слів, для досягнення такого результату знадобилося багато складових, зокрема робота тренерів, медиків, робота спортивних установ. Крім того, однією зі складових успіху стала можливість фінансування підготовки олімпійської збірної, як за рахунок коштів державного бюджету, так і за рахунок коштів меценатів, спонсорів і підприємців. В. Янукович зазначив, що після Олімпіади в Сіднеї в 2000 році зробили відповідні висновки та виправили помилки в підготовці українських спортсменів до змагань.

Відповідаючи на запитання, як позначиться результат української олімпійської збірної на міжнародному іміджі України, В. Янукович наголосив, що місце, яке зайняла країна на Олімпіаді, «дасть можливість на всіх рівнях — політичному, економічному, культурному, спортивному, — представляти Україну гідно». Коментуючи на прохання журналістів той факт, що трансляція Олімпійських ігор по телебаченню супроводжувалася рекламою алкоголю, В. Янукович підкреслив, що реклама міцних спиртних напоїв не сумісна з трансляцією Олімпіади. Кажучи про те, що результати олімпійської збірної України в Афінах і кількість виграних медалей перевершили прогнози, які робили на початку Олімпійських ігор, прем’єр зазначив, що НОК прогнозував кількість олімпійських медалей «дуже стримано». З його слів, головною метою було досягти найвищого рівня волі до перемоги в українських спортсменів. Як цитує прем’єра Інтерфакс-Україна, вже кілька років тому почалася підготовка українських спортсменів до наступної Олімпіади. «У нас зробили хороший заділ і є база для підготовки до Олімпійських ігор у Пекіні», — сказав він. Прем’єр також акцентував увагу, що бюджетне фінансування фізкультури та спорту в Україні обов’язково збільшуватиметься. Він нагадав, що минулого року це фінансування збільшили вдвічі. Відповідаючи на запитання журналістів, чи нададуть переможцям Олімпіади житло та грошові призи за виграні медалі, прем’єр відзначив, що уряд має намір створювати умови для спортсменів не лише в Києві, а й в інших регіонах, щоб забезпечити можливість серйозної підготовки. Крім того, зі слів В. Януковича, у регіонах впорядковуватимуть відповідні спортивні бази. Зокрема, олімпійській чемпіонці Ірині Мерліні (вільна боротьба) створять умови для тренувань у Львові. Прем’єр запевнив, що уряд піклуватиметься не лише про олімпійських чемпіонів останньої Олімпіади, а й про олімпійців минулих років. В. Янукович наголосив, що переможцям Олімпійських ігор в Афінах обов’язково видадуть грошову премію. З його слів, ці премії спортсмени зможуть отримати вже найближчим часом, і відповідні кошти на ці цілі виділено. Прем’єр також зазначив, що, крім цього, організовано добровільний рух меценатів і підприємців, які також готові підтримати українських олімпійців.

Нагадаємо, що Олімпійська збірна України завоювала 23 нагороди — 9 золотих, 5 срібних, 9 бронзових медалей.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»

У ПАРЄ здивовані кількістю кандидатів

Дніпропетровськ під час триденного візиту до України відвідали доповідачі Моніторингового комітету Парламентської асамблеї Ради Європи Ханне Северінсен і Ренате Вольвенд. Мета поїздки — відстежити процес підготовки до виборів Президента України на предмет їхньої «демократичності, чесності та прозорості». «Україна, — нагадала на зустрічі з представниками політичних партій Х. Северінсен, — ще 9 років тому вступила до Ради Європи і при цьому взяла на себе певні зобов’язання: забезпечити рівні умови всім учасникам виборів у доступі до ЗМІ та для зустрічей із виборцями».

На здивування доповідачів ПАРЄ на зустрічі вони не виявили представників лівих кандидатів. Водночас прихильники В. Ющенка поспішили викласти гостям із Європи всю «правду- матку» про те, що 5-й телеканал у Дніпропетровську транслюється в найдорожчому пакеті кабельної мережі, яка, до речі, охоплює мало не половину глядацької аудиторії. Скаржилися і на відсутність свободи зборів, хоча сам Віктор Андрійович під час останнього перебування в Дніпропетровську публічно заявив про відсутність яких-небудь претензій.

Своїми враженнями від зустрічей у Дніпропетровську доповідачі Моніторингового комітету ПАРЄ ділилися стримано та дипломатично. «Деякі з представників неурядових організацій, — сказала журналістам Ренате Вольвенд, — говорили про певні порушення, проте вони не змогли надати жодних документальних свідчень. Водночас представники влади повідомили, що ніхто до них iз скаргами не звертався».

Проте доповідачі ПАРЄ визнали, що в організації виборчої кампанії існують «певні технічні проблеми». Насамперед вони пов’язані з «напрочуд великою, на думку спостерігачів, кількістю кандидатів на посаду президента», складанням списків виборців, а також із розміщенням виборчих дільниць. «Основне для нас, — сказала Х. Северінсен, — щоб усі мали рівний доступ до участі у виборах, а будь-який громадянин України зміг прийти та проголосувати згідно зі своїми симпатіями та уподобаннями».

Зі слів доповідачів Моніторингового комітету ПАРЄ, остаточні висновки й оцінки ситуації в Україні вони зроблять після повернення до Осло. Наступна місія ПАРЄ в складі п’яти осіб приїде 27 вересня. Усього, зі слів Х. Северінсен, на президентських виборах в Україні задіють 15—20 спостерігачів від ПАРЄ, які мають намір працювати в тісній співпраці з колегами з ОБСЄ та інших міжнародних організацій.

Вадим РИЖКОВ, «День»

Газета: 
Рубрика: