Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ВИБОРИ-2004

4 листопада, 2004 - 00:00
ДIАЛОГ / ФОТО МИХАЙЛА МАРКIВА / «День»

«Трудові відсотки» ЦВК

Заступник голови Центральної виборчої комісії Ярослав Давидович розцінює як «прикру випадковість» невідповідність на офіційному сайті Центрвиборчкому кількості виданих бюлетенів в інформації щодо явки виборців числу тих, хто проголосували по регіонах. У інтерв’ю журналістам він пояснив це неспівпадання тим, що до бази даних про явку виборців було внесено оперативні дані про кількість виданих бюлетенів. За його словами, це стосується семи регіонів. (Згідно з даними сайту ЦВК, у Криму, наприклад, на 20.00 було видано 1 009 089 бюлетенів, а голосувало 1 027 293; у Дніпропетровській області — видано 1 958 823, голосувало — 1 965 096; у Донецькій області — видано 2 850 654, голосувало — 2 876 725. У всіх цих регіонах перемогу отримав В. Янукович.)

Як пояснила керівник прес-служби Центрвиборчкому Зоя Казанжі, ситуація, коли число, що відповідає кількості виданих бюлетенів, виявляється меншим числа, що проголосували, цілком допустима. «Подібна невідповідність пояснюється особливостями збору оперативної інформації на рівні територіальних виборчих комісій», — відзначила вона. Зокрема, за словами З. Казанжі, дані про кількість виданих бюлетенів територіальна виборча комісія збирає шляхом телефонного опитування усіх виборчих дільниць. Як правило, у зв’язку з великою кількістю виборчих дільниць і завантаженістю телефонів дільничних комісій, опитування розпочинається за 30-40 хвилин до 20.00, щоб устигнути узагальнити дані і оперативно передати їх до ЦВК. Тому дані про кількість виборців, які отримали бюлетені, носять приблизний характер. Отримані дані відразу вносяться у базу інформаційної системи «Вибори президенти України», повідомила З. Казанжі. У той же час дані про кількість проголосованих бюлетенів вводяться у цю базу на основі протоколів дільничних комісій, тобто ця інформація більш точна, сказала вона.

«Є можливість подивитися... хто є хто»

Прем’єр-міністр України Віктор Янукович підтверджує випадки втручання керівників місцевої влади в передвиборну боротьбу й заявляє, що відіслав правоохоронним органам звернення, в якому просить дати відповідну оцінку цим діям. «На жаль, є випадки, й ми про них самі знаємо, коли керівник місцевої влади замість того, щоб займатися своїми безпосередніми обов’язками, займається політичними питаннями, порушує закон, втручається в роботу дільничних комісій. Я не кажу вже про агітацію», — сказав прем’єр у середу, відкриваючи розширене засідання уряду з участю глав обладміністрацій. «Я звернувся і як глава Кабінету Міністрів, і як кандидат у президенти до правоохоронних органів. Я дуже прошу: зараз у нас є висновки спостерігачів від усіх кандидатів, і не треба дивитися, хто є хто, вас це не повинно цікавити. Якщо за Януковича хтось порушував закон, — я буду тільки вдячний вам, тому що я знаю, що це були провокації. Я забороняв усім штабам порушувати закон. Якщо хтось це робив — це свідома була провокація. Хтось винен — ніяких не треба робити винятків нікому», — цитує В. Януковича Інтерфакс-Україна.

«Відпрацюйте такі прес-конференції, як виконавці. Дуже прошу, зверніться до людей, колективів у регіонах, районах, селищах. Зробіть людям роз’яснення, що це такий політичний час, що сьогодні політики, які накопичували всі роки незалежності борги у різних напрямках, по заробітних платах, порушували державні зобов’язання, розкрадали державне майно, знущалися над людьми, — зараз вони знову рвуться до влади, і зараз вони порочать наші з вами спільні дії», — заявив В. Янукович. Прем’єр підкреслив, що уряд звинувачують у тому, що соціальні рішення, що приймаються ним, є тимчасовими й після виборів будуть скасовані. «Я звертаюся до вас, виконавців, я вам говорю: нічого не робіть тимчасового для мене особисто. Вважайте, що ніяких виборів немає», — сказав В. Янукович. «Вас це не бере? Чи вам усе одно? Ви ж поясніть людям, що їх ображають», — сказав прем’єр, звертаючись до глав регіонів.

Прем’єр доручив місцевим органам влади займатися своїми безпосередніми обов’язками, зауваживши, що це буде найкращою агітацією. «Там, де найбільше недоліків, там люди голосують проти влади», — підкреслив він. Серед першочергових завдань він виділив забезпечення початку опалювального сезону, доведення до кінця рішень щодо погашення боргів по зарплаті, соціальних виплат, забезпечення стабільності продовольчого ринку. «Є можливість, як на лакмусовому папірці, подивитися, хто є хто», — сказав прем’єр. Мін’юсту доручено до 8 листопада подати в Кабмін свої пропозиції про внесення змін до виборчого законодавства.

Ющенко обіцяє оскаржити результати першого туру

Кандидат у президенти Віктор Ющенко збирається оскаржити результати президентських виборів в Україні. Про це говориться в його статті, опублікованій у британській газеті Financial Times 3 листопада, повідомляє Інтерфакс-Україна. У статті під назвою «Вибір України не повинен бути задушений» В. Ющенко заявляє: «Ми оскаржимо результати виборів, згідно з якими я, кандидат у президенти від опозиції, і кандидат Віктор Янукович йдемо «потилиця в потилицю». Хоча влада України перебуває в шоку вже від того, що їхній кандидат не отримав безперечної перемоги. Тим самим виборці виразили недовіру українській владі». Після підрахунку голосів стане ясно, чи буде Україна інтегрована в Європу чи залишиться осторонь на невизначений період часу, відмічає кандидат у статті.

У Луганську не все «так просто»

Прес-конференція Михайла Голубовича, керівника обласного штабу кандидата на пост Президента України Віктора Януковича, відбулася 3 листопада в Луганську. Керівник штабу виглядав втомленим і стурбованим. На його думку, вибори могли б пройти більш організовано, якби не було такої плутанини зі списками виборців: «На дільницях раз у раз виникали конфлікти через те, що когось не внесли до списку. Як завжди, все вперлося в клерків, які не схотіли виконати свою роботу як годиться». У містах і районах області сотні виборців зверталися в окружні комісії з вимогою внести їхні прізвища у списки, але не скрізь заявники зустрічали розуміння. Відзначено випадки, коли на дільницях члени комісій пропонували «скривдженим» виборцям просто йти додому — проголосуєте, мовляв, наступного разу.

Михайло Голубович повідомив журналістiв, що списки уточнюватимуться й підкреслив, що кожний виборець має потурбуватися про те, що його прізвище не забули до них включити.

Відповідаючи на запитання кореспондента «Дня» про причини досить великого розкиду в електоральних перевагах різних міст і селищ області, Михайло Голубович сказав, що глибокий аналіз ситуації ще належить зробити, але, на його погляд, такий розкид якраз свідчить про прозорість голосування. «У мене запитують, чи не ведемо ми переговорiв зі штабами соціалістів і комуністів. Відповім прямо — мені таких повноважень ніхто не давав», — зазначив на закінчення Голубович.

Олена ПРИВЕН, Луганськ

Газета: 
Рубрика: