Сьогодні, 13 серпня, святкує своє 55-річчя екс-міністр вугільної промисловості Сергій Тулуб. «День» приєднується до численних вітань та бажає імениннику міцного здоров’я, професійної наснаги, кар’єрних успіхів та сімейного благополуччя.
Незважаючи на високі міністерські посади, які у різні часи обіймав Сергій Борисович, шахтарі називають його «своїм». І це не випадково, адже кар’єрне зростання майбутній міністр розпочав із найнижчих шахтарських сходинок, поступово вдосконалюючи професійні навички. Теоретичні ж знання у цій сфері підкріплені дипломом Донецького політехнічного інституту, де він здобув спеціальність гірничого інженера-економіста.
Його урядова діяльність запам’яталася розробкою концептуальних проектів приватизації вугільної галузі та реформування паливно-енергетичного комплексу. Нині ж він продовжує працювати над питаннями енергетичної безпеки у парламентському комітеті з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки. «День» поспілкувався із Сергієм ТУЛУБОМ напередодні його ювілею...
— Як ви оцінюєте урядовий намір перевести зі споживання газу на вугілля всі теплоелектростанції?
— Це дуже позитивний крок, над яким працювала ще наша команда. Але втілити його в життя складно, одним розчерком пера цього не зробити. Потрібно проводити реконструкцію шахт, які постачають вугілля на електростанцію для таких цілей. Це дозволить покращити якість вугілля, підняти його теплотворну здатність. Однак підсумки семи місяців показують, що якість вугілля погіршується.
Ще потрібно зацікавити шахтарів, щоб вони давали якісне вугілля у великих обсягах. Для цього потрібно перевести розрахунки за вугільну продукцію залежно від її теплотворної здатності. Минулого року ми розробили відповідний проект, але не встигли його розглянути. І останнє: сьогодні потрібно вкладати гроші у вугільну галузь, щоб збільшити обсяги видобування якісного вугілля для забезпечення електростанцій.
— Як пропонуєте залучати інвестиції, адже йдеться про мільйони, яких у держави немає?
— Минулого року була розроблена програма реформування вугільної галузі, у якій вказується, що шахта повинна стати юридичною особою і самостійним господарюючим органом. Саме там добувається вугілля, саме там працюють шахтарі. Щоб залучити інвестиції, потрібно провести широкомасштабну, організовану, поетапну приватизацію усіх шахт. І на цій основі створити вертикально-інтегровані компанії. Щоб їх утворити, потрібно сьогодні виділити із кожної енергогенеруючої компанії теплоелектростанції, зробити їх юридичними особами і приватизувати. Тоді ми отримаємо приватну енергогенеруючу галузь і вже господарі цих електростанцій приватизуватимуть шахти.
— Що ще, окрім приватизації шахт, потрібно зробити для зміцнення енергетичної незалежності країни?
— Приватизація шахт — це не самоціль. Це один із головних напрямків у розвитку вугільної галузі. Сьогодні у світі вугільних запасів на 400?років. Газу ж і нафти, за різними оцінками, вистачить на 70—80 років. Україна входить у першу десятку країн світу за обсягами залягання вугілля. І в той же час ми беремо у когось газ та нафту за величезною ціною. Сьогодні потрібно всією країною «натиснути» на вугільну галузь і зробити з неї золоту акцію, яка дозволить позбутися залежності від інших енергоносіїв. Із вугілля ж можна отримати і газ, і паливо. У нас тільки бурого вугілля 8 мільярдів тонн, при чому 2,5 мільярда з них залягає на глибині не більше 20 метрів. Його можна добувати найдешевшим способом. Можна видобувати тонну такого вугілля за . Головне сьогодні — зрозуміти й уряду, й Президенту, що вугільну промисловість треба активно розвивати, якщо ми хочемо через кілька років відійти від критичної залежності на енергоносії. Крім того, у країні є великі запаси уранової руди. Потрібно активізувати зусилля, і ми отримаємо свій досить дешевий уран, який у світі коштує дорого. З цим ураном можна увійти в кооперацію з росіянами та казахами і отримувати спільне паливо. Це теж дешева електроенергія, яку можна продавати в Європі.
— Наступне запитання до вас як до частого гостя фотовиставки газети «День». Що б ви хотіли побачити на ній цього року?
— Я б хотів побачити нарешті обличчя щасливого шахтаря і його родини. Хочеться, щоб було побільше позитиву, який проявляється у нашому з вами житті.