Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Від співу й танців — до конкретного плану дій

Захисники Гостинного двору озвучили свої вимоги до влади та силових структур, а 1048 громадян поставили під ними свої підписи
5 березня, 2013 - 12:35
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

В суботу на Контрактовій площі відбувся мирний мітинг на захист Гостинного двору. Долучитися до акції і підтримати громадських активістів, які вже 10-й (!) місяць захищають будівлю від перетворення на торговельний центр, прийшли музиканти, артисти, письменники, журналісти та усі небайдужі кияни. А ще — політики. Майоріли прапори «УДАРу» та ВО «Свободи». Це подобалося не всім, а кілька активістів навіть провели поряд альтернативний мітинг —проти політизації теми Гостинного двору. Загалом же акція відбувалася мирно: молодь водила хороводи під виступ гурту «ДахаБраха», Олександр Ірванець та Світлана Поваляєва читали вірші, люди фотографувались з акторами Театру на ходулях Platz Art, співали «Як тебе не любити, Києве мій»... Неподалік стояли автобуси з представниками «Беркуту» та автозаки, але обійшлося без «спілкування» з беркутівцями.

Фоторепортаж

Окрім традиційних для мирних акцій співів, танців і читання поезії, цей мітинг мав і практичний вимір — збір підписів під резолюцією на захист Гостинного двору. Сама резолюція — список конкретних вимог. Зокрема до Верховної Ради — виключення із Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння іпотечному кредитуванню», внесеної в прикінцеві положення норми п. 8 ч. 2 ст. 3, якою внесено зміни до переліку пам’яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації, з якого було виключено Гостинний двір. Від усіх силових відомств вимагають розслідування обставин застосування сили бійцями спецпідрозділу «Беркут» під час подій у Гостинному дворі 18 лютого. Від Кабміну — забезпечення передачі будівлі державним та комунальним закладам науки, культури і мистецтв. Від Київської міської ради — введення мораторію на виділення земель у межах історико-культурних заповідників та території пам’яток історії, культури, архітектури, містобудування та їхніх буферних зон тощо. Від КМДА — забезпечення прозорості всіх рішень у галузі охорони культурної спадщини, забезпечення оприлюднення проектної документації реконструкції Гостинного двору та низка інших вимог. Під ними свої підписи поставили 1048 громадян. І в той же день всі документи з усіма підписами було передано до Кабміну.

Владислава ОСЬМАК, громадська активістка, співголова ГО «Контрактова площа — Гостинний двір», києвознавець:

— Тепер ми маємо прослідкувати, щоб наше звернення не залишилося без відповіді. І залежно від того, якою ця відповідь буде, ми формуватимемо нашу тактику. А стратегією залишається обстоювання думки, що Гостинний двір є складовою ансамблю Контрактової площі і пам’яткою містобудування. Що він має бути будівлею, яка приносить користь місту. Що це має бути державна чи комунальна власність, в якій домінуватимуть культура і просвітництво, а також туристична функція.

Щодо використання на мітингу партійної символіки, то це широко обговорювалося — між активістами і представниками тих чи інших політичних сил, громадських організацій. І ми прийшли до компромісу, що партійна символіка буде, але в обмеженій кількості. Адже деякі політичні сили нам реально допомагали на всіх рівнях боротьби, і під час протистоянь, і на рівні підготовки слухань у ВР, лобіювали інтереси спільноти міста, якій має належати Гостинний двір, у Київраді тощо. Я вважаю, що працювати треба зі всіма, хто хоче розібратися в цій проблемі і якось розв’язати питання на краще для громади міста.

Марія СЕМЕНЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: