Ще на підходах до Ради було перекрито рух і спостерігалося значне скупчення міліції. Вірний знак — буде Президент. І справді, Янукович та Азаров прибули в Раду для приведення до присяги чотирьох новопризначених суддів Конституційного Суду і трьох членів Вищої ради юстиції.
Прихід Януковича регіонали зустріли бурхливими оплесками. Вони утворили довкола Президента своєрідний живий щит. Регіонали знову застосували свою улюблену тактику — котрблокування. За наявною інформацією, аби випередити бютівців, депутати від Партії регіонів були викликані до будівлі парламенту на 7.30 ранку. Президент залишив суддів без напутнього слова. Відразу ж після процедури пішов. За ним попрямували Азаров і Литвин.
Утім, головними ньюсмейкерами вчора стали не судді. З ними й так усе зрозуміло, їхня місія гранично чітка. Найбільше шуму було довкола фракції БЮТ. Почнемо з того, що фракції заборонили ребрендинг, позбавили додатка «Батьківщина».
Спікер Литвин зазначає, що згідно з регламентом ВР фракція, «яка мала певну назву під час виборчої кампанії, повинна цю назву зберегти впродовж усієї діяльності. Тому жодних політичних підтекстів просив би не вбачати», — зауважив він. І запропонував депутатам під час виступів представлятися так, як вони вважають за доцільне, але офіційна назва фракції має залишитися БЮТ.
Бютівці, звичайно ж, угледіли політичний підтекст.
— Тепер завдано чергового удару — фактично заблоковано назву, — обурювався в кулуарах Сергій Соболєв. — На парламентські вибори БЮТ ішов під назвою «Блок Юлії Тимошенко — партія «Батьківщина», ПРП, УСДП». Тому дивує, яким це чином не відповідає передвиборній назві. Якщо до цієї передвиборної назви потрібно додати ще дві абревіатури, ми згодні.
Ще одна парламентська інтрига — під якою назвою змайструють свою фракцію вигнані з БЮТ тушки. Учора вранці на засіданні фракції з лав БЮТ виключили 28 «зрадників».
Зокрема, було виключено 23 депутатів, які офіційно заявили про своє входження до складу коаліції. Крім того, виключили Валерія Писаренка, Володимира Пилипенка і Святослава Олійника, які входять до так званої групи Портнова. Вони офіційно в коаліції не перебували, але голосували разом із регіоналами.
Тож у БЮТ перемогла позиція першого заступника фракції Андрія Кожемякіна. На його думку, ризики того, що тушки створять власну групу, набагато менші від політичної шкоди, якої вони завдають своїм голосуванням, демонструючи всій країні, що Юлія Володимирівна не контролює свою фракцію.
— Ми прийшли до висновку, що нехай вони краще щось створюють, нехай з’ясовують між собою стосунки, але наша совість буде чистою, — заявив він журналістам.
Тепер нема сумніву, що 32 бютівці, відпущені в коаліцію (28 — учора і ще 4 — раніше), створять нове об’єднання. Відповідно до регламенту, депутатська група, до складу якої увійшли мінімум 15 позафракційних депутатів, може отримати права фракції. А це означає, що вони зможуть претендувати на право голосу на погоджувальній раді й на виступи на засіданнях Ради на правах фракції. І, можливо, навіть отримають окремий сектор у залі засідань парламенту.