Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Відлуння київської кризи

Сьогодні в Криму вирішують долю прем’єра
21 вересня, 2005 - 00:00

Сьогодні сесія Верховної Ради в Криму вирішить долю уряду автономії. Як повідомив «Дню» прес-секретар кримського прем’єра Артем Стельмашов, Анатолій Матвієнко у вівторок увечері після тривалої наради у Раді міністрів на знак протесту проти того, що партія УРП «Собор» не підтримала Юрія Єханурова, подав у відставку з усіх своїх постів — він склав з себе повноваження глави партії УРП «Собор» і вийшов з її лав, а також у листі на ім’я Президента Віктора Ющенка заявив, що його «перебування на посаді Голови Ради Міністрів Криму є неможливим з моральних міркувань». Як повідомила прес- служба Верховної Ради Криму, в парламент автономії заяву про відставку Анатолій Матвієнко не подавав. Тому питання про звіт уряду на сесії розглядатиметься в будь-якому випадку, і якщо не буде Матвієнко, то його зробить будь-хто із заступників. Як підкреслили у прес- службі парламенту, главу кримського уряду призначає і знімає саме парламент автономії й подавати заяву про відставку потрібно було на ім’я його Голови.

В останній день перед сесією справа здійснила новий поворот. Хоча заступник керівника Кримської республіканської організації НДП Олександр Лієв, як повідомило Кримське агентство новин, вважає, що заява прем’єр-міністра Криму Матвієнка — це «прояв якоїсь параної», екс-міністр фінансів Криму Олександр Гресс, який, очевидно, володіє ширшою інформацією, заявив журналістам, що «в Криму справді готується корупційний переворот». Однак звинуватив він у цьому зовсім не тi політичнi сили, які сьогодні з самого ранку мітингують проти кримського прем’єра, а сказав, що «йдеться про матеріальні ресурси Криму. Не є таємницею, що півострів давно має свого куратора з боку «Нашої України» — його прізвище згадувалося в контексті корупційних інтересів на прес- конференції як Турчинова, так і Зінченка».

Учора ж керівники комісій Верховної Ради Криму — Василь Кисельов, Володимир Кличников, Сергій Цеков, Едіп Гафаров, Анатолій Гриценко, Анатолій Бурдюгов та Анатолій Коцеруба — провели прес-конференцію, на якій оприлюднили спеціальну заяву у відповідь на заяву прем’єр-міністра. У ній йдеться, що «обвинувачення Матвієнка А. С. на адресу Верховної Ради та її Президії в підготовці «корупційного перевороту» образливі, цинічні та безпідставні, і переслідують одну мету — залишитися при владі». Президія Верховної Ради розцінила цю заяву, як «мотивовану спробу уникнути звіту та прямої відповідальності за наростання соціально-політичного напруження в автономії». Президія також зі свого боку закликала кримчан «проявляти політичну зрілість і не піддаватися на провокації».

Кримські аналітики вважають, що ситуація в автономії сьогодні надзвичайно складна. З одного боку, відставки Матвієнка вимагають місцеві клани, з іншого — кримсько-київські структури, які в результаті його призначення не отримали доступу до посад і матеріальних благ. Верховна Рада намагається бути «над конфліктом» і дотримуватися об’єктивності, хоча депутат Анатолій Гриценко і сказав, що за відставку Анатолія Матвієнка готові сьогодні проголосувати 82 депутати зі 100, проте в розданому вчора депутатам проекті рішення по звіту уряду зазначається тільки «взяти до уваги».

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: