Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Відповідальне материнство

12 травня, 2007 - 00:00
МАТІР ТРЬОХ ДІТЕЙ, ЛЬВІВ’ЯНКУ СВІТЛАНУ ДОВБУШ-СТРУК ВИСЕЛИЛИ З АВАРІЙНОГО ЖИТЛА І ВОНА «ПЕРЕСЕЛИЛАСЯ» У КОРИДОР ЛЬВІВСЬКОЇ МІСЬКРАДИ. МЕР МІСТА АНДРІЙ САДОВИЙ ПРИЙНЯВ РІШЕННЯ ТИМЧАСОВО НАДАТИ СІМ’Ї МАТЕРІАЛЬНУ ДОПОМОГУ ДЛЯ ОРЕНДИ ЖИТЛА ДО ВИРІШЕННЯ ПИТАННЯ / ФОТО ЄВГЕНА КРАВСА

Вже кілька років поспіль Україна долучається до світової традиції у другу неділю травня відзначати Міжнародний День матері.

Якщо пригадати слова героя одного популярного фільму, що «дружина — нелегка професія», то професія матері є удвічі, а то й утричі складнішою. Попри це, останні дані Державного комітету статистики України свідчать, що бажання народити дитину і реалізувати Богом даний потенціал серед українок зростає. Намітилася навіть і зовсім не характерна для нас тенденція — зростання порогу народжуваності.

«Жінка не перестає бути жінкою в 30 і в 40: в останні роки приблизно 5% українок стали народжувати у 35—39 років, а 1% — у 40—44 роки, чого раніше майже не було, — розповіла «Дню» директор Державного інституту розвитку сім’ї та молоді Лідія Леонтьєва. — Ця цифра говорить про те, що в суспільстві відбуваються значні позитивні зміни у ставленні жінок-матерів до самих себе і ставлення суспільства до них. З одного боку, ми завдячуємо новим медичним технологіям, завдяки яким жінки мають більше шансів на материнство, з іншого — у нас руйнується стереотип, що жінка повинна народити до 30-ти. В нас навіть відмовилися від терміну «старородяща». Хочу наголосити, що материнство в 20 і в 35 років — це різне материнство. В 35 воно є усвідомленим, більш насиченим почуттями до дитини та відповідальністю».

З більшою відповідальністю до народження дитини стала ставитися й молодь: майже 29% жінок стали народжувати дітей у 25—29 років — після отримання вищої освіти та працевлаштування. Як зазначила Лідія Леонтьєва, нині в Україні прослідковується певне зменшення кількості народжень серед молодших 18 років (менше 3%), що є хорошим показником, оскільки часто багато дітей цих юних матерів стають сиротами. Загалом же статистика свідчить, що в Україні в основному (майже 39%) народжують молоді жінки 20—24 років. На жаль, приблизно на цей вік припадає 80% всіх розлучень по Україні. Тож, можна зробити висновок, що материнство — це не лише ніжні почуття, природний інстинкт, а й відповідальність за долю дитини. Особливо це стосується тих жінок, які вирішили народжувати дитину не перебуваючи в шлюбі: нині батько кожної п’ятої народженої в Україні дитини згадується в документах «зі слів матері», тобто, 20% матерів — одинокі. На думку фахівців, це дуже погано, оскільки дітям (особливо хлопчикам) потрібен взірець поведінки чоловіка, без якої вони виростають жіночними. За даними Держкомстату, у нас понад 1,5 мільйона дітей живуть в неповних сім’ях.

«Не дивлячись на такі негативні тенденції, останні дані досліджень показують, що 98% молоді віком від 18 до 35 років найбільшою цінністю в житті вважають сім’ю, — зазначила Лідія Леонтьєва. — Щоправда, вони інколи говорять, що не таку, у якій виросли... Нам потрібно з раннього віку виховувати у дітей відповідальність і уважне ставлення до оточуючих: матері, батька, брата чи сестри. Дитина повинна вчитися нести відповідальність за все, що вона робить».

ДОВІДКА ДЕРЖАВНОГО КОМІТЕТУ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ

В Україні налічується 396 тисяч багатодітних сімей. Тих, де проживає три дитини — понад 300 тисяч, чотири — 63,9 тисяч, п’ять і більше — понад 33 тисячі. Сімей, у яких виховується 10 і більше дітей — 1 тисяча 735.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: