Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Виховання корпоративного громадянина

18 травня, 2006 - 00:00

Ще недавно як зразок патріота та громадянина вітчизни ми бачили людину з автоматом у руках. Вдумайтеся: не з книжкою, не зі стетоскопом і навіть не з штангенциркулем. Але, слава Богу, наше суспільство потроху розумнішає, приймає нові, гуманні символи та загальнолюдські поняття. I серед них — соціальна відповідальність. Цю категорію нерідко застосовують виключно до бізнесу. Так, у нього є певні ресурси для того, щоб доводити, що він уже якоюсь мірою дозрiв до розуміння цієї філософської категорії. Але насправді соціально відповідальним повинен і може бути будь-який громадянин... I міліціонер, який проживає з сім’єю, попри свою роль у суспільстві, в темній комірці, і медсестра, яка не шкодує ніг для того, щоб у вільний від роботи час підробити уколами, і, тим паче, голова великого банку, на якому пряма відповідальність за заощадження тисяч і тисяч людей. Iз суми малої соціальної відповідальності мають виростати багатство та мораль суспільства.

У вівторок такі наміри, а заодно й рішення продемонструвала корпорація, яка за правом вважається під номером один у рейтингу українського бізнесу. Компанія «Систем Кепітал Менеджмент» (СКМ), очолювана народним депутатом Ринатом Ахметовим, презентувала громадськості свій добродійний фонд «Розвиток України». Характерно, що самого мільярдера, який є головою правління фонду, на цьому заході не було. Це не завадило деяким журналістам цікавитися, а чи не буде фонд відмивати гроші? А чи не є його створення всього лише РR-акцією компанії та її керівника? На ці «каверзні» запитання без обдумування відповідав член правління фонду, ректор і президент Національного університету «Києво-Могилянська академія» В’ячеслав Брюховецький. Він назвав Ахметова надзвичайно талановитим бізнесменом і припустив, що така людина не використовуватиме такої примітивної схеми. Заступник голови правління фонду та директор із корпоративних перетворень СКМ Наталія Iзосимова охарактеризувала СКМ як «законослухняного корпоративного громадянина» і запевнила, що йому не треба займатися відмиванням коштів — вони зароблені чесною працею. Крім того, «правлінці» наголосили, що фонд заснований ще 15 липня 2005 року (компанією СКМ і футбольним клубом «Шахтар») і вже встиг спрямувати на добродійність 15 мільйонів гривень (без урахування добродійної діяльності підприємств групи СКМ), однак, за рішенням Ахметова, його презентація проведена лише після завершення виборчої кампанії.

Добродійність є важливою складовою корпоративної філософії СКМ. У компанії сподіваються, що фонд «Розвиток України» дозволить підвищити ефективність кожної гривні соціальних інвестицій. Нагадаємо, що ця міжнародна корпорація є однією з найбільших керуючих компаній України. Її керівництво добре розуміє, що лише соціально відповідальний бізнес може розраховувати на підтримку суспільства. Генеральний директор компанії Олег Попов стверджує: «Соціальні інвестиції — найважливіша складова стратегії розвитку компанії СКМ. Упевнений, що Україна стане процвітаючою тоді, коли кожен громадянин нашої країни буде здоровий, спроможний і зможе забезпечити освіту собі та своїм дітям».

Конкретно фонд «Розвиток України» збирається сконцентруватися на трьох напрямах. Це сучасна освіта (допомога в реалізації потенціалу найбільш активної, обдарованої й освіченої молоді, а також підтримка соціально-культурних інновацій), здоров’я нації (впровадження, підтримка передових методів і технологій, створення механізмів підтримки кращих працівників системи охорони здоров’я), культурне надбання України (співпраця з державою в області збереження національної культури, підтримка новаторських проектів). На всіх цих напрямах уже здійснюються конкретні проекти. Це, зокрема, реконструкція Будинку митрополита Національного заповідника «Софія Київська», проект, спрямований на лікування туберкульозу, що стійкий до ліків, підтримка магістерської програми з економіки Консорціуму економічних досліджень й освіти при Національному університеті України «Києво-Могилянська академія».

Кажучи про перспективи нового добродійного фонду, відомий філософ Мирослав Попович сказав «Дню»: «Я з великою повагою ставлюся до таких справ. Треба вітати наміри багатих людей давати гроші на добродійність навіть і в тому випадку, якщо це робиться для того, щоб, як кажуть, попіаритися. Це чудово, коли людина хоче представити себе суспільству як добродійника. Це треба вітати, і я роблю це абсолютно щиро. Я вірю в успіх «Розвитку України».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: