Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вiктор ЮЩЕНКО: «Не слiд боятися зовнiшнiх позик...»

20 червня, 1998 - 00:00


Немає нічого приємнішого, ніж цитувати головного фінансового оптиміста країни Віктора Ющенка. За його словами, до 26 червня ми (тобто Україна) протримаємося. А далі?..

Далі неприємна цитата. Начальник аналітичного відділу управління зовнішнього боргу Мінфіну Максим Бланк заявив у середу на конференції «Фондовий ринок-98»: «Україна сьогодні близька до технічного банкрутства, коли обсяги надходжень явно не відповідають обсягам виплат». Розрахунок на порятунок, на думку Мінфіну, тільки шляхом отримання довготермінових і дешевих позик міжнародних фінансових організацій.

Тим часом місії цих організацій, що інспектують нині Україну, настроєні досить рішуче й не мають наміру потурати хапальним рефлексам нашого уряду.

Представник Свiтового банку (СБ) Поль Сігельбаум заявив, що його організація не дасть кредитів Україні до поновлення нею співробітництва з Міжнародним валютним фондом (МВФ). А останній привіз в Україну 33 умови, що їх коротко іменують у фінансових колах секвестром витратної частини бюджету. Але секвестр у перекладі з англійської також арешт, арешт майна. Тобто, здавшись МВФ, Україна, як вважають ліві, може втратити багато своїх суверенних прав.

Прилаштовуючись до думки комуністів, прем’єр Валерій Пустовойтенко також вдягнув патріотичну тогу й заявив, що в МВФ своє бачення, а в нас своє. Отже, уряд чинитиме опір, і, як вважають експерти Мінекономіки, довгоочікуваного (ще з минулого року) кредиту EFF (на $3 млрд.) Україна не отримає.

Що нам залишається? «Зовнішні позики, які нині порівняно дорогі», — це вже голова Мінфіну Ігор Мiтюков. І наостанок знову оптимістичний Віктор Ющенко: «Не слід боятися зовнішніх позик і займатися політичними спекуляціями з приводу високих ставок». Словом, банкруту боятися немає чого...

Втім, Президент Леонід Кучма, втіливши вимоги МВФ у свої економічні укази, все-таки побоюється, що «... не всі з оцих кроків будуть популярними». Дивно, адже, за його словами, мовиться в них про зниження податкового тиску й підтримку підприємництва. Мабуть, насторожує те, що ефект, як і колись, з точністю до навпаки відповідатиме наміченому...

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: