Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вимушене «розпаювання»

Чому здавати землю в оренду невигідно
31 жовтня, 2000 - 00:00

«Встановлено 68 випадків продажу земельних паїв», — зробив учора сенсаційну заяву для «Дня» Олександр ЛАХМОТОВ , начальник Хмельницького облуправління земельних ресурсів. Хто ж вони, покупці сільгоспугідь? «Громадяни, які не проживають на території місцевої ради, несільськогосподарські фізичні та юридичні особи», — повідомив Олександр Лахмотов. Про тих, хто позбувся свого права на землю, інформації, на жаль, немає. Ціна «визначалася за згодою сторін, але, як правило, була нижчою за вартість, указану в сертифікаті, що посвідчує право власності на земельний пай».

Сумні спостереження нашого співбесідника проливають світло на причину, з якої власник легко прощається зі своєю землею: «Розмір орендної плати за користування земельним паєм складає менше відсотка вартості орендованих земель у 12 тис. угод». До речі, всього укладено 358 тис. угод.

В Указі Президента України Леоніда Кучми зазначено: орендна плата за землю має бути не меншою відсотка від вартості землі. Однак учорашні колгоспні голови, які згуртованими лавами виступили засновниками ТОВів, сільгоспкооперативів, ПОПів, ЗАТів, ВАТів і т.ін., «хором» вирішили, що й цього орендовцеві досить або багато. «Від 1,1 до 2% вартості земельного паю пообіцяли орендовцям тільки у сімох із 732 реформованих господарств», — повідомили кореспондентові «Дня» в облуправлінні статистики.

А начальник відділу головного управління сільського господарства та продовольства Хмельницької облдержадміністрації Василь Андрощук із почуттям виконаного обов’язку заявляє, що «на паї видано 92 тис. тонни зерна нового врожаю». Себто: менше 3 центнерів зерна на «середньостатистичний» пай. Подекуди ж орендодавці за свою кровну землю нічого не одержали і у найближчій перспективі не одержать. «Однак мало хто з пограбованих звернеться до суду, аби добитися свого. У селах люди знають, що директор приватного підприємства — це той самий голова колгоспу», — переконаний конфіденційний співбесідник з облуправління земельних ресурсів. Той самий конфіденційний співбесідник вважає, що «хто вже продав свій земельний пай, «назад» не поверне, бо в сертифікаті задекларовано право продажу, дарування і т. ін.». Прогнозує, що невдовзі «процес продажу земельних паїв набуде масового характеру».

Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: