Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вітчизняний космос може залишитися без центру управління

Під контролем РФ опинився єдиний в Україні пункт, із якого можна було працювати із супутниками
10 квітня, 2014 - 11:32
ФОТО KALAMIT.INFO

Російська анексія Криму може завдати відчутного удару по ракетно-космічній галузі України.  Разом із південним півостровом під контролем РФ опинився і Національний центр управління та випробування космічних засобів, що розміщений у Євпаторії. «Це був єдиний в Україні пункт, з якого можна було керувати супутниками — їх виведенням на орбіту і обробкою даних», що надходять, — кажуть у дніпропетровському ДКБ «Південне». Будували його всім Союзом наприкінці 50-х — на початку 60-х років, коли розпочиналася ера космонавтики. Велетенські антени, що приймають сигнали з космосу, сягали сімдесяти метрів у діаметрі. У роки незалежності Центр було підпорядковано Національному, пізніше Державному космічному агентству України. Тут, спільно з НАН України, велися роботи з радіолокації планет і спостереження за  об’єктами в космічному просторі. Але головне — Центр управління і випробування космічних засобів вів активну роботу з українськими супутниками. Зокрема, з космічними апаратами «Січ-1» і «Січ-2». За допомогою цих супутників здійснювалося дистанційне зондування Землі, робилися знімки земної поверхні.

Окрім того, на базі Центру велася підготовка вітчизняних та іноземних фахівців до роботи з космічними апаратами. Наприклад, відповідно до міжнародного контракту українські розробники працювали над створенням єгипетського космічного апарату, який було запущено 2007 року. Спочатку керування цим супутником, запущеним на орбіту, велося з Національного космічного Центру. Потім його передали Єгиптові, де на цей час за допомогою євпаторійських фахівців було створено і випробувано наземну станцію керування.

А тепер Україна сама ризикує залишитися без власного центру керування супутниками. «Наскільки нам відомо, співробітників Центру перевели на нову оплату в рублях, готується їхня переатестація і, цілком імовірно, що росіяни змінять керівництво», — розповідають у ДКБ «Південне». Фахівці вважають, що ситуація для української космонавтики складається драматична.

Щоправда, заступник головного конструктора Владислав Сидорук зазначив, що в Україні існує ще центр прийому інформації в містечку Дунаївці Хмельницької області. «Якщо його дообладнати, то, напевно, можна буде керувати супутниками», — каже він. Зараз українські конструктори працюють над супутником «Січ-2М», а також першим національним супутником зв’язку «Либідь». Його запуск планувався на третій квартал цього року. Проте останні події в Криму цілком можуть поставити реалізацію таких планів під питання. Для дніпропетровських ракетників, які 10 квітня відзначають 60-річний ювілей ДКБ «Південне», такий несподіваний «дарунок» від росіян став неприємним сюрпризом.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ
Газета: 
Рубрика: