Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо удосконалення порядку забезпечення населення лікарськими засобами, призначеними для лікування соціально небезпечних та тяжких хвороб». За новим законом при наявності документів, що підтверджують реєстрацію і використання лікарських засобів у країнах ЄС, США, Японії, Австралії, Канаді та Швейцарії, дозволяється використання цих засобів і для медичного забезпечення військовослужбовців у зоні АТО. Зокрема, військовим надійдуть високоякісні медикаменти проти газової гангрени, тяжких інфекційних захворювань, протишокові препарати, вакцини, антибіотики, протиотрути від укусів гадюк.
Також в Україні спростять процедуру реєстрації препаратів для лікування рідкісних, тяжких та соціально небезпечних захворювань, якщо ці медикаменти зареєстровані регуляторними органами США й ЄС. Така реєстрація триватиме протягом семи днів і вимагатиме меншої кількості документів.
На думку авторів закону, він не лише дозволить спростити процедуру надходження ліків, а й збільшить конкуренцію між виробниками, що приведе до падіння цін.
Наталія ШОЛУЙКО, керівник фармацевтичної служби Штабу національного спротиву:
— Під час Другої світової війни існувала військова доктрина, за якою при певному пораненні надавалася чітко визначена допомога. Тепер таких правил немає, тому військові часто не отримують необхідний набір медикаментів у повному обсязі.
Усі препарати, які необхідні для лікування поранених, в Україні є. Виникає питання якості, але досі ми знаходили вихід із ситуації. Також отримували медикаменти через волонтерів. Проте були випадки, коли ми робили запит за кордон за міжнародною непатентованою назвою, а нам висилали не той препарат, який у нас зареєстрований, а його аналог без реєстрації, тоді вантаж не пропускали, і люди змушені були везти ліки контрабандою.
Зараз військовим необхідні протишокові препарати. Їх виготовляв горлівський «Стирол». Оскільки потужності заводу нині пошкоджені, ми змушені замовляти ці медикаменти. Також потребуємо кровоспинних препаратів, сильних антибіотиків, протигангренозної сироватки, противірусних препаратів.
На тлі цього закону, як у нас часто буває, можуть виникати корупційні схеми. Із об’єктивної точки зору, добре, що ці ліки до нас завозитимуть, але того, що потім їх не будуть перепродувати підпільно, ніхто гарантувати не може.