Я кщо раніше вулиці, прилеглі до польського консульства у Львові, були тихими й небагатолюдними, то сьогодні тут штовханина, причому і вдень, і вночі. Люди не залишають своєї черги за візою навіть на декілька годин, щоб спокійно поспати вдома й перекусити. Раптом «трапиться» перекличка, а тебе немає? І тоді тебе бездушно викреслять, навіть якщо ти старанно перед цим відмічався два дні. Тому більшість сплять у машинах і навіть у спальних мішках у Стрийському парку. А туалетом для них, пардон, слугують під’їзди сусідніх будинків. Що при цьому говорять жителі цих будинків — самі розумієте. Тому й лексика навколо консульства в колись елітарному мікрорайонi Львова використовується тепер відповідна.
Але всі ці стоїки, які, зрештою, штамп у паспорті таки матимуть, як правило, — дрібні підприємці й мають хоч якусь зачіпку, щоб отримати довгострокову візу. (Більші «риби» тут взагалі не з’являються. Вони викладають турфірмам залежно від терміновості від 300 до 1500 гривень, і їм приносять документи прямо додому).
А люди, які перекрили в міжнародному пункті пропуску в Шегинях польським машинам на якийсь час дорогу, — практично зовсім беззахисні й точно вже незаможні громадяни України. Тому пікет швиденько «згорнули». Щоправда, інформація до журналістів просочилася. Заворушниками виявилися жителі навколишніх сіл — пенсіонери й безробітні, єдиними засобами для існування яких був піший перехід. Змотаєшся в Польщу й назад декілька разів на день — і п’ять доларів заробиш… Тепер цього шматка хліба немає, як немає й перспективи благополучно пережити зиму. Але найбільше жителів обурює, що такі самі «бізнесмени» з польської сторони (щоправда на машинах — нашим не пара) їздять сюди-туди безперешкодно й практично захопили сегмент ринку дрібної торгівлі. Адже громадянам Польщі віза для проїзду на Україну не потрібна. І пояснити це бабі Парасці й бабі Мокрині вимогами Євросоюзу й подальшими перспективами стратегічного партнерства дуже складно.
А чергу в консульство вони, звісно, вистоять. Тим більше, що, як говорять, через три місяці вона благополучно «розсмокчеться». Але «сходити» в Польщу, продати там свої сигарети й горілку, зможуть лише один раз. Потім знову в чергу за візою...
ДО РЕЧІ
За станом на п’ятницю генеральне консульство Польщі у Львові вже перейшло межу у 10 тисяч віз, виданих громадянам України. Про це агентство Інтерфакс-Україна повідомив виконуючий обов’язки генкосула Польщі у Львові Януш Яблонський. «Учора ввечері ця цифра становила 9935, і за станом на цю годину я думаю, ми перевищили число в 10 тисяч», — сказав він. За його словами, станом на четвер у Києві було видано 6666 віз, в Харкові — 1451, в Луцьку — 6112. «Ми збільшили режим прийому — тепер ми приймаємо з 8.00 ранку до 18.00 вечора, але все одно черги залишаються, тому що в теперішньому приміщенні це максимум того, що ми можемо зробити», — підкреслив Я. Яблонський. Він зазначив, що зараз консульство видає в середньому по 600 віз щодня, вчора ця цифра становила 670.