Екологи та зоозахики України знову б’ють на сполох: сьогодні, 6 листопада, до Верховної Ради на порядок денний внесли проект закону № 9139 «Про реформування та вдосконалення дозвільної системи у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального і невиснажливого використання природних ресурсів та екологічної безпеки, зменшення регуляторного тиску на суб’єктів господарювання» на друге читання.
Нагадаємо, що «День» вже писав про цей законопроект: ним, зокрема, будуть надаватися дозволи на «добування собак і котів». Тобто, на безконтрольне винищення. Цей закон вже збиралися приймати два місяці тому, але завдяки публікації в нашій газеті від 5 вересня («День», № 157, «Мисливські угіддя... на вулицях») його відправили на доопрацювання.
Як написали у зверненні до ЗМІ зоозахисники, зокрема, президент ГО «Інститут сучасних проблем України» Тетяна Метельова, голова комітету з екології громадської ради при Раді Міністрів АР Крим Марія Піддубна, представник Форуму допомоги безпритульним тварин UA-VET Ірина Шульженко, та інші, «після широких протестів громадськості та публікацій у ЗМІ у вересні цього року до проекту профільним комітетом ВР (екологічним) внесено зміни, що багато в чому враховують висловлені громадськістю та Мінекології зауваження. Багато в чому, але не головному: в редакції комітету в проекті залишається норма про надання дозволів на добування собак і котів — у будь-який час і в будь-якому місці, забороненому для полювання». Отже, влада зробила тільки вигляд, що прислухалася до громадськості, в дійсності ж — узаконює догхантерство.
Для більшої переконливості екологи цитують документ: «Дозвіл на спеціальне використання об’єктів тваринного світу видається: обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим — органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища — на добування вовків, лисиць, собак і котів бродячих, ворон сірих, сорок, граків, а також селекційного та вибіркового діагностичного відстрілу мисливських тварин для проведення ветеринарно-санітарної експертизи в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду».
Автори звернення зазначають, що такої норми немає в жодній державі світу. «Слід також згадати, що законодавство України не містить такого терміну, як «бродячі собаки й коти» та його визначення. Ст. 1 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження містить поняття визначення «домашні тварини» (до яких належать собаки й коти) та «безпритульні тварини», якими є «домашні тварини, що залишилися без догляду людини або утворили напіввільні угрупування, здатні розмножуватися поза контролем людини». Немає критерію, за яким можна відрізнити безпритульну тварину, знищення якої, зокрема шляхом відстрілу, категорично заборонено, від «бродячої тварини». Отже, під знищення потраплять будь-які собаки й коти», — наголошують ті, хто підписав звернення.
Також екологи стурбовані тим, що внесення цього законопроекту на розгляд в останні дні роботи ВР старого складу свідчить про те, що його ухвалюватимуть (в новому складу ще довго буде не до того законопроекту, а по-друге, у новому складі ВР, де опозиція буде значно сильнішою, такий закон навряд чи можна буде протягнути). Також його внесли на розгляд у період, коли заборонено масові заходи (у зв’язку з виборами). Тому надія знову — тільки на ЗМІ.