Ціна імпортного газу непокоїть напередодні Нового року українських громадян, мабуть, навіть не менше, ніж бюджетний процес. У обох випадках межа, яку не можна долати, — це 1 січня 2009 року. До цієї дати всім хотілося б мати як затверджений бюджет, так і дані про нову ціну цього популярного виду палива, що поставляється в Україну Росією. І, звісно, не хотілося б входити у новий рік без російського газу, який нам обіцяють відключити. Точнісінько так само, як і без бюджету, до якого є безліч нарікань і у Президента, і в народних депутатів. Щоправда, Президент, схоже, на бюджет дав «добро», бо країна опинилася у цейтноті. А ось із газом складніше. Ні президента Росії, ні прем’єр-міністра наш цейтнот не хвилює. У них також криза, і вони хочуть скачати з нас усі борги.
Тим часом уповноважений Президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський учора переконував журналістів у тому, що про таке поняття, як газові борги, вже можна забути, оскільки це питання, за словами нашого Президента, знято. Лишилися тільки поточні платежі за листопад, які, згідно з домовленістю з Росією, будуть зроблені до кінця грудня. Діло було на прес-конференції, де розглядалося сакраментальне питання: «Чи зможе Україна наступного року отримати дешевий газ?», — і експерти виправили президентського уповноваженого в тому сенсі, що в контракті НАК «Нафтогаз України» з «РосУкрЕнерго» передбачено інше: платежі повинні бути завершені не пізніше останнього числа місяця поставки. Що стосується домовленостей, то вони, як виявилося, були всього лише усними й на папері не зафіксовані... Погано! Якщо вірити керівнику Центру енергетичних досліджень Костянтину Бородіну, то «Нафтогаз», швидше за все, до Нового року свій борг сплатити не зможе... А з цього випливає, що Росія цілком може перекрити для України газову засувку.
Та панікувати нам із цього приводу не варто. Соколовський запевняє, що в підземних сховищах в України 17 мільярдів кубометрів газу, і з ними, за даними «Нафтогазу», які у вівторок були докладені Президенту, країна впевнено перезимує.
Натомість сам глава держави без особливого ентузіазму сприймає звістку про те, що газу в сховищах, як кажуть, по зав’язку. Він пропонує відмовитися від закачування газу про запас за рахунок «Нафтогазу України», якщо уряд не має на це коштів, і звинувачує його в тому, що в результаті довелося ставити питання про платежі за газ перед Нацбанком. І той продав $800 мільйонів із валютних резервів, хоча, за словами Президента, «не повинен мати стосунку до цих платежів». Президент уточнив, що ще $200 мільйонів НАК перерахував за рахунок своєї виручки, і повідомив, що частина платежів реструктуризована на січень-лютий, коли будуть отримані платежі від споживачів. («Газпром» інформацію про реструктуризацію боргу спростовує).
І все ж українські експерти вірять у краще. Попри заяви Путіна про те, що ера дешевого газу скінчилася, багато хто з них вважає, що Україна не лише зуміє своєчасно виплатити борг, але й виторгувати хорошу газову ціну на наступний рік. Лише відверті песимісти стверджують, що зараз гадати на цю тему нема жодного сенсу, оскільки ціна газу для України вирішується навіть не в Москві, а у столицях середньоазіатських країн і, насамперед, у Ашхабаді, де Росія ще не завершила відповідні перемовини. Питається: а чи має вона резон битися за Україну? Схоже, має. Середньоазіатський газ «Газпром», як відомо, насправді через пів-Росії для України не транспортує, а використовує для газопостачання сусідніх до цього регіону областей.
І тут постає питання: чому ж Україна не відмовиться купувати туркменський та інший середньоазіатський газ на користь російського. У цьому випадку з’явився б шанс для того, щоб реально підвищити ставки транзиту російського газу територією України. Відповідаючи на це питання «Дня», Бородін підтвердив доцільність такого підходу і сказав, що не розуміє, чому наш уряд не прислухався до такої поради опозиції...
Чи прислухається Росія до думки наших експертів про ціну газу? Багато хто з них, беручи участь у відповідному опитуванні, виставили ціну $250 за тисячу кубометрів. Інші зупинилися на позначці $230. І лише 13% опитаних фахівців зважилися на прогноз, згідно з яким ціна залишиться колишньою — $179,5. Найбільшим оптимістом виявився Богдан Соколовський. Учора він сказав журналістам, що з урахуванням зниження нафтових цін, а також діючої домовленості про знижку для України середньорічна ціна газу може опуститися до $100 за тисячу кубометрів. Як кажуть, його слова — та Богові у вуха.