Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Врятувати вибори

24 лютого, 2004 - 00:00

Минулої неділі в 25-му окрузі Сімферополя з виборів депутатів до Верховної Ради Криму пройшли довибори замість вибулого кандидата. Як відомо, під час перших виборів у цьому округу балотувався колишній спікер парламенту Леонід Грач, проте за порушення виборчого законодавства суд його виключив зі списків. Повторні вибори виграв народний депутат України Лев Мірімський. Але через тривалий час він ухвалив рішення зберегти за собою мандат Верховної Ради України та відмовився від кримського мандата.

Для участі в довиборах спочатку зареєстрували 17 кандидатів, проте минулого тижня 7 чоловік вирішили відмовитися від участі у виборчих перегонах, і до списку бюлетеня занесли 10 кандидатів. У результаті найбільшу кількість голосів — 2288 із 4337 виборців, які брали участь у голосуванні, тобто 52,75 відсотка — отримав і вважається обраним генерал-лейтенант міліції начальник кримського главку МВС України в Криму Микола Паламарчук. Друге місце зайняв лідер Сімферопольського міського комітету компартії Валерій Кучеренко, який отримав 1075 голосів. Кандидат під першим прізвищем Папета, який свого часу взяв ім’я Грач Леонід Іванович, отримав 119 голосів, зате проти всіх на округу проголосували 174 виборці.

Як повідомив «Дню» один зі спостерігачів на виборах, відомий кримський юрист, який спеціалізується на виборчому праві, Вадим Мордашов, у результаті долю цих виборів врятувала тільки екстрена сесія Центральної районної ради Сімферополя, куди входить 25-й округ. Річ у тім, що після початку голосування, прорахувавши перший екзит-пол (опитування учасників на виході), комуністи зрозуміли, що їхній представник не зможе вийти переможцем, і ухвалили рішення зірвати вибори. Для цього всі 28 членів семи виборчих комісій, які представляли в них Компартію, відмовилися приходити на виборчі дільниці і брати участь у проведенні виборів. У такому випадку всі сім комісій округу виявлялися неправомочними, оскільки через нез’явлення 4-х членів втрачали кворум і фактично не могли ухвалити жодного рішення. Переконання членів комісій із боку юристів, що така відмова від участі в роботі виборчкомів у день виборів кваліфікується як перешкода проведенню виборів та карається позбавленням волі на термін від 3 до 7 років, не подіяло. Щоб ухвалити рішення, як бути з довиборами, у Центральному районі зібралася екстрена сесія райради, яка після обговорення ситуації ухвалила рішення вивести зі складу всіх семи виборчих комісій тих їхніх членів, які вирішили саботувати вибори. Таким чином, виборчкоми поменшали кількістю, але стали працездатними і отримали кворум. Далі вибори відбувалися без особливих ускладнень.

Але вже в понеділок міськком Компартії постановив оспорити рішення сесії в суді, аргументуючи це тим, що повідомлення про проведення сесії має бути опубліковане не пізніше, ніж за три дні до її початку, хоча, з іншого боку, згідно із законом райрада має право також збиратися і в екстреному порядку без триденного попередження. Тепер, стверджують юристи, якщо міськком Компартії виграє цей суд, під статтю про перешкоджання проведенню виборів підпадають 28 представників Компартії в виборчкомах, які зробили такий демарш явно не з власної ініціативи...

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: