Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Врятуймо Меркурія»

У Львові стартувала громадська ініціатива
27 травня, 2010 - 00:00
МИНУЛОГО РОКУ, КОЛИ ВПЕРШЕ ЗА БАГАТО РОКІВ МЕРКУРІЯ СФОТОГРАФУВАЛИ, ВІН ЩЕ МАВ ПРАВУ РУКУ. ЗАРАЗ ЦІЄЇ РУКИ ПО ЛІКОТЬ ВЖЕ НЕМАЄ. ЗНИК ТАКОЖ ПАЛЕЦЬ НА ЛІВІЙ РУЦІ / ФОТО З САЙТУ SAVEMERCURY.ORG.UA

Акція об’єднала небайдужих до долі скульптури бога торгівлі Меркурія на фронтоні будинку Фонду держмайна, що на вулиці Січових Стрільців (при вході у проїзд Крива липа). «Ініціативна група — це пересічні городяни, — розповів «Дню» голова ради Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історичної культури Андрій Салюк. — Саме вони сфотографували Меркурія, зафіксувавши жалюгідний стан скульптури. Спочатку обговорювали це питання в інтернеті, згодом вирішили винести на розгляд львівської громади». Розпочали з того, що роздавали на вулицях листівки із закликом «Врятуймо Меркурія». Мали й при собі скриньку, куди небайдужі до архітектурної спадщини Львова могли кинути пожертви. У перший день акції назбирали 500 гривень. Тепер скринька «замешкала» з дозволу власників у кафе «Крива липа». Можливо, сподіваються активісти акції з порятунку Меркурія, ще хтось із городян та гостей міста захоче кинути у неї бодай кілька гривень. А основну масу коштів, звичайно ж, сподіваються отримати від інституційних спонсорів — підприємств, організацій, банків, бо гроші потрібні достатньо великі.

Для втілення проекту з порятунку скульптури потрібно пройти кілька етапів. Перший — обстеження пам’ятки, підготовка акту обстеження та реставраційного завдання. Це документація, на основі якої буде зроблено проект реставрації, і це є другий етап. Для проведення цих операцій потрібно близько тридцяти тисяч гривень. Третій етап —реставраційні роботи. За приблизними підрахунками, їхнє виконання потребуватиме трьохсот тисяч гривень. «Але ми дуже сподіваємося погасити кілька статей витрат благодійною допомогою, — говорить А. Салюк. — Зокрема, можливо, якась будівельна фірма захоче проспонсорувати риштування. Відповідно, на цю суму зменшиться кошторис. Та й узагалі, шукатимемо будь-які шляхи, аби кошторис був якомога менш обтяжливим і для спонсорів, і для меценатів».

Пам’ятку реставруватимуть на місці, не знімаючи з даху, «і це нормальна практика в цілому світі», стверджує А. Салюк. Звичайно, для того, аби повернути Меркурія до первісного вигляду, треба знати, як виглядала скульптура на момент встановлення. Ініціативна група має проект будинку, який знайшли в архіві (видання CZASOPISMO TECHNICNZE. — Т.К.). Попри це, звертаються й до всіх, хто, можливо, зберіг фото Меркурія 1950—1960-х рр.

Наразі конкретно не відомо, хто реставруватиме Меркурія. «Ми готові до співпраці, — зазначає А. Салюк. — Можливо, зголосяться і польські, і німецькі реставратори, бо вже зацікавилися цією роботою».

Насамкінець варто зазначити, що це вже не перша ініціатива громадськості Львова щодо реставрації пам’яток. Зокрема, кілька років тому львівські журналісти провели акцію «Дайте на лапу» — йшлося про відновлення лапи собаці, що супроводжує богиню полювання Діану (пам’ятка — один із чотирьох фонтанів по периметру площі Ринок, що у самісінькому центрі Львова. — Т.К.). Щоправда, тоді кількагодинними стараннями ініціаторів проекту привернути увагу до проблеми (а це були звернення до перехожих кількома мовами, різнобарвні кульки і співи під гітару) було зібрано всього-на-всього 1044 гривні. А найвагоміший фінансовий внесок зробив колишній львів’янин, а нині канадієць Роман Хомицький, який прочитав про ініціативу городян у львівській пресі і перерахував кругленьку суму, потрібну для відновлення скульптури. «От би й зараз так!» — мріють організатори акції. Отож допомогти Меркурію можна, пожертвувавши гроші у скриньку, котра встановлена у кафе «Крива липа», або переказати їх на рахунок.

ДОВIДКА «Дня»

Як інформують організатори, статую Меркурія створено разом із будинком, який вона прикрашає, 1887 року. Автором скульптури, за одними джерелами, є Леонардо Марконі, за іншими — Юліан Марковський.

Благодійний фонд «Збереження історико-архітектурної спадщини Львова»

Друга Львівська філія

ВАТ «КРЕДОБАНК»

МФО 385372

Розрахунковий рахунок — 2600901071780

Код одержувача — 25254322

(Із позначкою «Порятунок Меркурія»).

Докладна інформація про акцію

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів
Газета: 
Рубрика: