З 16 до 18 липня в Музеї «Андріївська церква» пройде хоровий фестиваль, приурочений до 70-річчя з дня створення Національного заповідника «Софія Київська». Про майбутню подію ми попросили розповісти Олену АНТОНОВИЧ, віце-президента Всеукраїнського добродійного фонду «Українське філармонічне товариство».
— Чим цей хоровий фестиваль кардинально відрізняється від інших музичних форумів?
— Наш фестиваль приурочено святкуванню 70-річчя заповідника «Софія Київська», до якого входить і наш музей «Андріївська церква». Не таємниця, що сьогодні хорам і співочим капелам дуже нелегко живеться. Спонсори знаходяться для колективів, які виконують популярну, а не духовну музику. За допомогою нашого проекту ми хочемо познайомити найрiзноманiтнішу аудиторію iз самобутніми хоровими колективами, які не женуться за швидкоплинною модою, а ретельно зберігають і популяризують найкращі зразки хорової музики, продовжуючи традиції вокального духовного співу. З одного боку, в нашій залі виступають високопрофесійні колективи і солісти, а з іншого — ми презентуємо публіці нових виконавців, які зв’язали свою долю з академічним хоровим мистецтвом.
У нашому національному менталітеті хоровий спів вшановувався з сивої давнини. Можна пригадати співи наших пращурів, які збереглися з часів Київської Русі. Ми маємо пам’ятати про свої джерела...
— Які колективи беруть участь і яка програма ваших вечорів?
— У фестивалі беруть участь чоловічий камерний хор «Боян», Державна академічна чоловіча хорова капела ім. Л. Ревуцького під керівництвом Богдана Антківа, народна хорова капела України ім. П. Чубинського (диригент Олександр Зюзькін), чоловічий хор Михайлівського собору (керівник Надія Купчинська), а також хор «Ренесанс» Київського університету будівництва й архітектури. У програмі концертів прозвучать твори XIX — XX столiть. Це твори відомих українських і російських композиторів на духовну тематику: Березовського, Бортнянського, Леонтовича, Чайковського, Рахманінова та інших, а також прозвучать народні пісні в обробці сучасних композиторів.
Наш фестиваль ніхто зі спонсорів і меценатів не фінансує. Тому ми не змогли запросити більше число колективів. Наші концерти добродійні. Я хочу подякувати всім співакам, які відгукнулися на нашу пропозицію й погодилися виступати, щоб нам усім разом популяризувати ідею хорового співу. Гадаю, що великий інтерес слухачів викличе програма, підготовлена капелою ім. Л. Ревуцького. Разом із ними виступлять цікаві солісти — Валентина Іваненко (сопрано) і Ігор Іщак (контр-тенор), яких завсідники «Музичних вечорів у Андріївській церкві», мабуть, запам’ятали. Іваненко з великим успіхом виконувала український репертуар, а Іщак — твори камерної класики та арії з популярних опер. В Ігоря надзвичайної сили й краси голос, а під склепінням нашої зали його спів буквально зачаровує слухачів. Треба відзначити, що наш фестиваль підтримали люди творчі, талановиті, справжні ентузіасти хорової музики.
— У липні багато колективів і театрів завершують свої сезони, а зала «Андріївської церкви» продовжує свої концерти. А канікули у вас ще не скоро?
— Ми працюємо цілий рік, запрошуючи публіку на свої концерти в п’ятницю, суботу і неділю. Канікули влаштовуємо в січні, беручи тайм-аут на цілий місяць. Це пов’язано з тим, що в той період багато християнських свят, а наш проект проходить у приміщенні церкви і нам не хочеться заважати проведенню служб.
Ви знаєте, в багатьох країнах Європи, літо — справжній розпал музичного життя. Проводиться маса фестивалів, конкурсів, концертів. На них з’їжджаються знамениті виконавці і просто меломани з усіх кінців світу. Спеціально до літа навіть приурочуються прем’єри вистав і гала-концертів класичної музики. Шкода, що в Україні літо — мертвий сезон: театри і концертні зали зачиняються. Мені ж здається, що це помилка директорів і продюсерів колективів. Адже в літні місяці в нашу столицю приїжджає ціла армія туристів. Вдень вони сходять до музеїв, побувають на виставках, екскурсіях. А ввечері куди їм подітися? Концертна афіша Києва надзвичайно бідна. Два-три концерти та й то заїжджих гастролерів. А наш концертний майданчик працює стабільно, й ми запрошуємо киян і гостей на «Музичні вечори в Андріївській церкві». Упевнена, слухачі отримають справжню насолоду від пишності і прекрасних акустичних можливостей зали, майстерності колективів і солістів, що виконують кращі зразки світової та української музики.