У зв’язку із поширенням інформації про активізацію роботи тимчасових слідчих комісій Верховної Ради України і заявами окремих народних депутатів про їхнє бажання виїхати до США для зустрічей, зокрема, з П.Лазаренком, М.Мельниченком Генеральна прокуратура вважає за необхідне заявити, що законодавство України не передбачає можливості отримання доказів (у тому числі й свідчень) за кордоном інакше, як у порядку і на підставах, передбачених нормами міжнародного права. У відносинах між Україною і США такими нормами є положення Договору про взаємну правову допомогу в кримінальних справах 1998 року, який після набрання ним чинності став інкорпорованою частиною українського законодавства. Таким чином, будь-яке порушення принципів або окремих положень цього Договору є, зазначається в заяві Генпрокуратури, порушенням національного законодавства України і тягне за собою відповідні процесуальні наслідки. Отримання матеріалів або свідчень на території США з метою їхнього використання під час розслідування в Україні може здійснюватися виключно компетентними особами правоохоронних органів США і лише на підставі клопотання Генеральної прокуратури України про надання правової допомоги, розглянутого і позитивно вирішеного Департаментом юстиції США. Збирання доказів іншими особами або у будь-який інший спосіб є прямим порушенням Договору і тягне за собою неможливість використання отриманої інформації та матеріалів в інтересах слідства і правосуддя.
Таким чином, дії, що аргументуються прагненням сприяти встановленню істини, приведуть, вважає Генпрокуратура, до прямо протилежного результату — втрати доказової цінності інформації, отриманої в порядку, який не відповідає встановленим процесуальним нормам. Крім того, слід взяти до уваги, що діяльність тимчасових слідчих комісій до цього часу не врегульована в законодавчому порядку, як того вимагає стаття 89 Конституції України. Це означає, що тимчасові слідчі комісії і окремі народні депутати, які входять до їхнього складу, зможуть отримати процесуальні повноваження лише після прийняття спеціального закону, який, серед інших питань, визначить і порядок звернень за наданням міжнародної правової допомоги під час парламентських розслідувань.
«Стоячи на засадах повного, всебічного і неухильного додержання міждержавних домовленостей, Генеральна прокуратура України наголошує на необхідності утримання від дій, які суперечать вимогам чинних міжнародних договорів, втручаються у діяльність слідчих органів, — йдеться далі в заяві. — Водночас Генеральна прокуратура України знову підтверджує свої наміри забезпечити цілеспрямоване, швидке, всебічне і неупереджене розслідування справ, включаючи вищенаведені, використовуючи усі можливості, що надаються чинним національним законодавством і міжнародними угодами про надання правової допомоги. Генеральна прокуратура України також запевняє, що всіляко сприятиме діяльності слідчих комісій Верховної Ради України в порядку і обсязі, які будуть визначені відповідним законодавством».