Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Вся справа в ціні»

Експерти — про причини відмови України від європейського газу
9 січня, 2014 - 11:28

Україна з 1 січня 2014 року не здійснює закупівлі газу на ринках Європи. Про це, як повідомляють українські інформагентства, свідчать оперативні дані операторів газотранспортних систем Угорщини та Польщі.

Згідно з їхніми даними, загальний імпорт природного газу за підсумками 2013 року з території цих країн становив 1,977 мільярда кубометрів. Так, за даними угорської компанії FGSZ Ltd, Україна за 2013 рік імпортувала з території Угорщини 1,127 мільярда кубометрів природного газу. В грудні закупівлі газу угорським  маршрутом впали до мінімальних 93,8 мільйона кубометрів. Згідно з  даними польської компанії PGNiG, у грудні 2013 року через Польщу до України надійшло близько 23 мільйонів кубометрів газу, що майже в 4 рази менше, ніж у листопаді. У грудні добові постачання газу становили від 0,3 до 1,4 мільйона кубометрів. Прокачування газу через польський коридор у грудні здійснювалося впродовж 25 з 31 дня. Всього за підсумками 2013 року Україна імпортувала польським маршрутом  близько 850 мільйонів кубометрів газу.

Нагадаємо, 17 грудня 2013 року Україна отримала від свого головного постачальника природного газу — російської компанії «Газпром» — зниження його ціни на третину, до 268,5 долара за тисячу кубометрів.

КОМЕНТАРІ

Леонід УНІГОВСЬКИЙ, генеральний директор ТОВ «Нафтогазбудінформатика», академік Академії інженерних наук України:

— Припинення закупівель Україною газу з Європи пояснюється дуже просто: вся справа в ціні. А те, що ми таким чином, можливо, порушуємо якісь домовленості, я не можу підтвердити — потрібно дивитися і рамкову угоду, і конкретні угоди щодо купівлі. З погляду  доцільності, то тут все зрозуміло: якщо ми можемо купити газ за меншою ціною, то так і слід робити.  Однак водночас необхідно  зберегти можливість, щоб у разі непередбачуваних ситуацій все-таки отримувати газ з європейських країн.

Юрій КОРОЛЬЧУК, експерт Інституту енергетичних стратегій:

— Припинення закупівель газу може перетворитися для України на проблему. Я знаю, що, наприклад, ДТЕК в першому кварталі цього року, згідно з угодою, має купувати газ, хоча, звичайно, домовленості з Росією, відповідно до яких Україна отримала можливість купувати газ по 268,5 долара за тисячу кубометрів, ставлять під сумнів відповідні проекти. Я б сказав, що цього року вони не будуть продовжені, доки ціна газу за зовнішніми контрактами з Росією або іншими постачальниками для України не виросте до європейської ціни, що становить 350—360 доларів.

З іншого боку, це був для України дуже хороший досвід і хороші розробки. Вони показали, що можна розраховувати на диверсифікацію газових потоків за допомогою європейських компаній і європейських партнерів, які купують газ на лібералізованому ринку. Завдяки цьому торік ми отримали майже два мільярди кубометрів. Це дуже хороший результат. І отриманий досвід демонструє, що Україні слід й надалі розвивати інтерконектори, використовуючи досвід Європи, де ці з’єднувачі отримали широкий розвиток після газової кризи 2009 року.

P. S. Як повідомляють джерела «Дня», припинення постачань газу з Європи до України було одним з пунктів україно-російських угод, підписаних 17 грудня минулого року в Москві.

Алла ДУБРОВИК, Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: