Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

В’язням сумління знову не дають спокою

Всеукраїнське товариство політв’язнів та репресованих зазнало рейдерського нападу
16 квітня, 2008 - 00:00

1 травня цього року в Києві на вулиці Межигірській, 7/16, в приміщенні офісу Всеукраїнського товариства політв’язнів та репресованих мав би відкритися унікальний та єдиний в столиці Музей українського політичного в’язня, для якого упродовж багатьох років збирали експонати працівники Товариства. Відвідувачі цього музею змогли б більше дізнатися про те, як Україна прокладала свій шлях до Незалежності і про людей, які все своє життя боролися за те, щоб ми могли жити у незалежній демократичній державі. Однак цього не буде. Причина — офіс Всеукраїнського товариства політв’язнів та репресованих зазнав нападу невідомих осіб, котрі вимагали, аби працівники Товариства звільнили приміщення, оскільки воно вже продане ТОВ «Алекс-Компані».

— До нас в офіс увірвалися близько 15 чоловіків, які не пред’явивши жодних документів, стверджували, що будинок, в якому ми знаходимося проданий Головним управлінням комунальної власності КМДА приватній структурі. Коли наші працівники відмовилися залишити приміщення, нападники силоміць витягнули мене на вулицю і відібрали портфель з документами, гроші та ключ від сейфа, де зберігаються установчі документи Товариства та печатка, — розповідає голова Всеукраїнського товариства політв’язнів та репресованих Євген Пронюк.

Далі, за словами пана Євгена, невідомі підігнали вантажівку і на неї завантажили комп’ютери, два сейфи із документацією, меблі, частину експонатів майбутнього Музею українського політичного в’язня та інше майно Товариства і вивезли його у невідомому напрямку. Міліція, яка прибула за викликом працівників Товариства, як стверджує пан Євген, байдуже спостерігала за діями рейдерів. І лише після того, як Євгену Пронюку вдалося зв’язатися із Секретаріатом Президента, на місце події прибув ще один наряд міліції і нападники втекли.

— Найбільший цинізм цього нападу в тому, що рейдери зірвали зі стін будинку табличку з назвою Товариства і прикріпили нову вивіску з написом «Музей православної ікони». А через два дні по цьому під нашим офісом з’явилася невелика група молодиків з плакатом «Яремо! Захисти Музей православної ікони!» (Ярема це — начальник столичної міліції). Цей лже-пікет тривав кілька хвилин, але протягом цього часу його знімали на відеокамери та фотографували привезені журналісти. Після цього в деяких ЗМІ з’явилися повідомлення, нібито наше Товариство захопило Музей православної ікони. Насправді ж такого музею взагалі не існує. За інформацією, якою ми володіємо, ТОВ «Алекс-Компані» збирається побудувати тут офісний центр, — розповідає член Проводу Всеукраїнського Товариства політв’язнів та репресованих Іван Хареняк.

Як згодом з’ясували працівники Товариства, Київрада минулого року їхнє приміщення здала в оренду ТОВ «Алекс- Компані».

— Це незважаючи на те, що в 1998 році КМДА видала розпорядження про надання згаданого приміщення в оренду нашому Товариству терміном на 25 років. Окрім цього, ніхто нас не повідомляв ні про конкурс, де мали визначати переможця оренди, ні про те, що наш офіс збираються продавати, — каже колишній політв’язень Євген Сверстюк.

Нині працівники Всеукраїнського товариства політв’язнів та репресованих шукають правди в судах і сподіваються, що справедливість переможе.

Нагадаємо, що Всеукраїнське товариство політичних в’язнів та репресованих було створено у 1989 році. Тоді майже 100 недавно звільнених політв’язнів зібралися в Києві на Львівській площі (оскільки під тиском КДБ Спілка художників відмовилася надати обіцяне приміщення) і в оточенні міліції провели свої перші збори. Нині ця організація налічує близько 48 тисяч членів, головною метою яких є утвердження і розбудова соборної демократичної української держави.

Інна БІРЮКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: