Про те, що козацьке військо, очолюване Богданом Хмельницьким, громило вояків короля Яна ІІ Казимира і татар під стародавнім містечком Зборів (тепер Тернопільської області) нині лише нагадує пам’ятний камінь поряд із курганом. З тих пір минуло 360 років, але наші сучасники шанують спомин про героїчну звитягу українського війська, хоча і закінчилась та битва поразкою козаків.
Про легендарну подію розповідають експонати музею Зборівської битви. А ще цю дату по-особливому відзначатимуть 15 і 16 серпня, бо саме у ці дні далекого 1649 року розпочався завершальний бій. Як розповідають історичні джерела, тієї ночі польські війська збудували ряд земляних укріплень у найбільш незахищених частинах табору. Проте до ранку не вдалося закінчити вал у північній його частині. Отож вранці козаки штурмували табір, а також — Зборів. Але, прорвавшись у місто, закріпитися вони там не змогли, а наступну атаку розпочали татари. Земляні вали не зупинили їхнього наступу, і вони вдерлися до польського табору. Лише завдяки контратаці німецьких найманців королю Яну ІІ Казимиру вдалося уникнути розгрому. Ситуація в польському таборі стала критичною. Нестача людей і провіанту не давала надії не лише на перемогу, а й на утримання позицій, тому король розпочав переговори з ханом. Не зацікавлений у перемозі та зміцненні України, кримський хан уклав угоду з польським королем, який пообіцяв татарам виплатити велику суму упоминків і дозволив брати в ясир та грабувати українські землі на шляху до Криму. Не маючи можливості одночасно воювати проти польського війська й татар, Богдан Хмельницький під тиском хана змушений був розпочати переговори і укласти з польським королем договір, що отримав назву Зборівського.
Ці події, які в нашому часі все ж завершаться перемогою козаків, відтворять учасники історичної реконструкції, а це більше ста членів історичних клубів з України, Польщі та Білорусі. Усе буде справжнім — і зброя, і одяг, і навіть побут козаків. Історична реконструкція відбуватиметься в урочищі Білий Берег. Там буде стояти стаціонарний табір військових історичних реконструкторів, де охочі матимуть можливість побачити, як же жили козаки.
Козацька залога складатиметься з реєстрового козацтва і повсталих селян. Будуть і польські військові формування. Татарське військо зображатимуть групи кінних каскадерів. Використовуватимуть вогнепальну зброю, артилерію, піротехнічні засоби. Звичайно, дійство не обійдеться без піротехніків кіностудії ім. Олександра Довженка.
— Ключовим моментом битви є бій за переправу, бо саме під час нього було завойовано необхідний простір. Причому бій за переправу був дуже важкий. Декілька разів вона переходила з рук в руки. Тому очевидно, що це буде кульмінацією подій . У нас не так багато військ, тому те поле, яке ми обрали, якраз приблизно відповідає кількості учасників битви, щоби не було відчуття, що декілька людей борються між собою на великому полі», — розповів художник-постановник, керівник організації «Департамент воєнно-культурної антропології» Олексій Руденко.
У рамках відзначення 360-річчя Зборівської битви планується богатирський турнір на призи Василя Вірастюка. На сьогодні він дав згоду разом зі своїми богатирями приїхати до Зборова й показати майстер-класи.