Учора Державна податкова адміністрація визначала переможців у щорічному Всеукраїнському конкурсі «Податки очима дітей». Зрозуміло, що офіційна мета акції — формування податкової культури у молодого покоління — має поширюватися і на батьків, яким має бути соромно перед своїми свідомими дітьми.
Для ілюстрації свого розуміння такої непростої теми, як сплата податків, діти, окрім літературних творів, подавали на конкурс малюнки та вироби декоративно-прикладного мистецтва, зроблені своїми руками. А члени журі, серед яких були податківці, а також освітяни, мистецтвознавці, дуже серйозно їх розглядали, враховуючи також вікові особливості у групах дітей 6—8, 9—12 і 13—15 років.
Але чому про податки пропонують міркувати саме дітям? Директор Департаменту з масової роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА України, а також член журі Віктор Косарчук стверджує, що конкурс не має на меті в майбутньому зробити з цих дітей податкових інспекторів. «Ми хочемо, щоб в Україні виховувався сумлінний платник податків, щоб у нас було менше тіньової економіки...», — говорить він. Утім чи не змінять діти свої нинішні позитивні погляди про сплату податків з часом, наприклад, коли їм самим доведеться їх платити? «Ми покладаємо велику надію, що ті діти, які беруть участь у конкурсі в найстарших категоріях, будуть жити за нового Податкового кодексу, коли замість двох із половиною тисяч нормативно-правових актів у нас діятиме один- єдиний кваліфікований податковий закон, який буде створювати рівні умови і для платників податків, і для податківців ...Такий проект розроблений і поданий до парламенту», — з надією розповідає Косарчук.
Свого колегу по журі підтримав директор дитячого видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га» Іван Малкович. Йому хочеться вірити, що 99% із цих дітей будуть у майбутньому і гарними платниками податків, і гарними батьками, щоб, у свою чергу, навчити платити податки своїх нащадків. Оцінюючи конкурс з мистецького погляду, Малкович говорить, що з темою школярі впоралися чудово, дуже глобально й творчо. «Коли є вміння рахувати і образне мислення, на зламі цього виходить щось дуже цікаве...», — впевнений видавець.
І хоча школярі бачили проблему в дещо наївних малюнках з мініатюрними віршиками на зразок «Сплата податку веде до порядку» чи «Сплата податку веде до достатку», журі було приємно вражене. Серед робіт дітлахів на таку дорослу тему воно обрало по три призери в кожній категорії, не рахуючи спеціальних номінацій. Лауреати в серпні відпочиватимуть в Євпаторії, а у вересні відбудеться нагородження переможців.