«День» уже кілька разів писав про конфлікт навколо найбільшого у світі земляного укріплення — музею «Київська фортеця». Нагадаємо, що напередодні нового року туди підігнали спецтехніку й зрівняли з землею три пам’ятки архітектури XIX століття. Правомірність дій забудовників перевіряла комісія при КМДА, яка дійшла попередніх висновків, що ніяких пам’яток архітектури не було взагалі. А вчора до «Київської фортеці» завітала контрольно-ревізійна комісія. Директор музею В’ячеслав Кулініч упевнений, що наступним кроком буде його звільнення.
Як повідомила голова комісії Олена Гамула, ця перевірка — усього лише щорічна інвентаризація й до скандалу не має жодного відношення. А «Київську фортецю» обрали лише тому, що вона має найбільшу територію в місті — десять квадратних кілометрів. Проте факт перевірки навряд чи викликав би такий інтерес, якби не зважати на нещодавній скандал навколо комунальних ринків і кінотеатрів. Нагадаємо, що перед тим, як звільнити директорів цих підприємств, до них також направляли ревізії.
В’ячеслав Кулініч зазначає, що як такої перевірки не боїться: з балансом у музеї все гаразд. А ще раніше в «Київській фортеці» була тотальна розруха. Зараз же стан пам’ятки на 90% задовільний. Але й утримувати в порядку таку територію з кожним днем стає все важче. Держава не балує грошима музеях, а квитки на екскурсії коштують копійки. «У нас своя специфіка. Якщо в інших музеях лише колекція експонатів, то в нас усі будівлі — експозиція», — розповідає заступник директора «Київської фортеці» Андрій В’ялець.
Урятувати пам’ятки, впевнений В’ячеслав Кулініч, і «відбити» інтерес у забудовників, можна лише передавши всі будівлі на баланс музею. З цією пропозицією керівництво музею «Київська фортеця» не один раз зверталося до влади. Однак досі так нічого й не вирішили. «Наприклад, капонір, який знаходиться у власності МВС, напівзруйнований, ця будівля була такою ж», — показує В’ячеслав Кулініч на відремонтований адміністративний корпус, який належить музею.
Цікаво й те, що деякі з пам’яток архітектури Київської фортеці досі не мають свого охоронного номера. До речі, так само було й із військовим телеграфом, на місці якого скоро з’явиться житловий комплекс.