Проблема питної води в Україні — надзвичайно актуальна. Над тим, як поліпшити її якість, вчені працюють не один рік. У результаті працівники Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А. Думанського НАН України розробили унікальну систему, аналогів якої немає у жодній країні світу, — локальну установку доочистки води.
Саме її планують запроваджувати в Україні у рамках програми «Питна вода на 2006 — 2020 роки», якою опікується Міністерство житлового та комунального господарства України. У Міністерстві цю новацію оцінили на «відмінно». Єдина проблема — нестача коштів: на реалізацію програми з бюджету-2009 виділено тільки 10% від потрібної суми. За словами міністра житлового та комунального господарства України Олексія Кучеренка, цього року на програму кошти не виділялися. Через це не вдалося реалізувати заплановані МЖКГ проекти щодо поліпшення якості води на сході та півдні України («День» писав про це раніше).
— Локальні установки доочистки води — це розробки, які випереджають досягнення світової науки на кілька років уперед, — зазначив директор Інституту колоїдної хімії та хімії води Володимир Гончарук. — Система дозволяє очищати водопровідну воду при мінімальних затратах та з максимальними результатами. Оскільки та вода, яку ми отримуємо з водопроводів, має високий вміст хлору, алюмінію, марганцю та інших речовин, яких немає у природній воді, наша технологія очищає її від зайвих елементів. Також установка призначена для доочистки води з підземних джерел та технічної води. Розроблялася вона з урахуванням нового методу перевірки води — біотестування на клітинному рівні: з геномами рослинних або тваринних клітин, які не мають імунітету, проводять біологічні, фізичні та хімічні досліди. Саме такі клітини дають миттєвий результат якості води, бо найкраще реагують на усі речовини (шкідливі та корисні), що містяться у ній.
Працюючи над новою технологією, вчені провели низку експериментів і з’ясували, що водопровідна вода, яку споживає все населення України, містить грибкові організми, які викликають інфекційні захворювання (до речі, Всесвітня організація охорони здоров’я визнала, що 80% усіх хвороб у світі пов’язані саме із якістю питної води). Донедавна світові науковці сперечалися, як саме боротися з цими організмами. Натомість наші вчені знайшли спосіб знезаразити воду від грибкових організмів — завдяки локальній установці.
Наразі вчені запатентували розробку і чекають, коли держава виділить кошти на реалізацію пілотних проектів. Науковці переконані: окрім нових технологій, Україні потрібні більш жорсткі вимоги до якості питної води, зокрема, нові державні стандарти. За словами Володимира Гончарука, нині в Україні 85% питної води не відповідає державним стандартам, які, у свою чергу, не відповідають світовим вимогам. Тому треба змінити діючий стандарт щодо водопровідної води та створити кілька нових. Один із них — «Питна вода високої якості», який передбачатиме контроль води тільки біологічними методами, у першу чергу, біотестуванням, який розробили науковці Інституту колоїдної хімії та хімії води. А також потрібен стандарт «Фасована вода», який висуватиме більш жорсткі вимоги до термінів придатності води (не кілька місяців, а кілька днів), до впливу тари на якість води, транспортування тощо.
За словами міністра житлового та комунального господарства України Олексія Кучеренка, щоб забезпечити кожного українця якісною питною водою, потрібні мільйонні інвестиції: на системи контролю за стічними водами та покращення технічного стану водомереж. Також треба встановити у всіх будинках лічильники на воду. До речі, на це кошти виділяються своєчасно, затримка тільки за місцевою владою. А українців треба негайно навчити економити воду, адже у середньому на добу кожен громадянин витрачає 320 літрів води, що удвічі перевищує світові показники.