Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Якщо подивитися озброєним оком»,

то в Криму всього кілька «зоряних» готелів
24 травня, 2001 - 00:00

1 червня в Криму буде урочисто відкрито новий курортний сезон. Значна частина курортників вважає за краще для відпочинку зупинятися в готелях. Для реорганізації роботи готелів, підвищення якості обслуговування та досягнення європейського рівня в готельному бізнесі в Криму останнім часом багато зроблено, однак готельний сервіс на півострові ще запитаний менше, як хотілося б. Чому? У переддень курортного сезону кримський уряд провів перевірку та аналіз роботи готелів на півострові.

2000 року на півострові функціонувало 89 підприємств готельного типу: 3 кемпінги, 10 турбаз, 18 гуртожитків для приїжджих. Це на 6 підприємств більше, як попереднього року. 73 підприємства розміщені в міській місцевості, 16 — в сільській. Для оцінки рівня їхнього сервісу вже проведено сертифікацію та підтвердження категорій готелів. Високі рівні вимогливості до якості сервісу дозволили надати «зоряні» категорії всього кільком підприємствам: відомому готельному комплексу «Ялта-Інтурист» надано три «зірки», туристсько-оздоровчому комплексу «Палас» — три «зірки», готельному комплексу «Юсуповський палац» — дві «зірки», першому корпусу ТОК «Магнолія» — дві «зірки». У процесі сертифікації перебуває готель ЗАТ «Ореанда» в Ялті, передбачається, що вона буде першим чотиризірковим готелем у Криму. Готелі Криму 2000 року одержали 96 мільйонів гривень прибутку, з них від іноземців — третина. Однак це переважно плата за проживання, оскільки прибутки від надання послуг тим, що проживали в готелях, становили всього 7,5 мільйона гривень, тобто лише 7,8% вiд загальних прибутків.

Треба сказати, що з усіх 5570 номерів кримських готелів лише 8,7% — номери люкс і напівлюкс. Однак і серед них тільки 98,1% номерів оснащено санвузлами, 93,8% — телевізорами, 95,5% — холодильниками, 63,8% — телефонними апаратами, хоч сама категорійність цих номерів передбачає наявність у кожному з них усіх вищезазначених атрибутів. А загалом, із номерного фонду готельних підприємств Криму, за даними Кримстатуправління, — 69,1% номерів оснащено санвузлами; в кожному другому є телевізор і радіоприймач, в кожному третьому — холодильник і телефон.

Така ж картина спостерігається і в структурних підрозділах сфери сервісу. Лише одне з восьми підприємств має ресторан, автостоянку, кожне шосте підприємство — пральню, у 37,1% є кафе чи бар, у кожного четвертого підприємства — сауна чи басейн.

Одночасно готелі Криму можуть прийняти 11 тисяч 300 чоловік. Але річне завантаження підприємств готельного господарства 2000 року становило всього 28 %. Таким чином, готельний фонд Криму, попри «зірковість», залишається запитаним поки що менше як на третину. Такий низький рівень завантаження став результатом сезонності роботи готельних підприємств. Основний потік приїжджих припадає на літні місяці. В інший час приїжджих, як правило, небагато. У Ялті та Алушті, наприклад, річне завантаження, згідно зі статистикою, становило 22%, в Євпаторії — 20%, у Феодосії — 17%, у Саках — 13,6%. Але от готелі Сімферополя завантажені на 56% у зв’язку з тим, що туристи приїжджають сюди не лише влітку, але й протягом року для вирішення ділових питань.

Фактично готелями й іншими підприємствами готельного типу 2000 року в Криму було обслуговано 204,5 тисячі осіб. Порівняно з попереднім роком цей показник зріс на 66,2%, тобто на 81,4 тисячі осіб, однак це дуже мало — всього двадцята частина приїжджих. Очевидно, що більшу популярність на півострові мають послуги приватних квартироздавачів, баз відпочинку та інших дешевих видів готельного сервісу.

За даними Міністерства курортів, кількість іноземців у загальному потоці кримських туристів становила 34,3%, з них третина зупинялася в готелях — 37,4 тисячі осіб. Час проживання іноземних громадян у кримських готелях зріс порівняно з попереднім роком у 1,6 раза.

Вартість наданих зарубіжним гостям послуг готельного сервісу (експорт послуг) минулого року становила 1915,5 тисячі доларів США, що на 12,6% більше, як 1999 року. Більше за половину готельних послуг Криму, наданих зарубіжним партнерам припадає, звичайно, на Ялту. 2000 року від іноземців на рахунок ялтинських готелів надійшло 1,119 мільйона доларів США, що трохи більше, як попереднього року.

У кримських готелях зупинялися громадяни більше як 75 країн світу. Основними гостями були курортники з Росії — 55,4%, 44,0 тисяч доларів США, і Білорусі — 13,1%, 10,4 тис. доларів США.

Примітно, що на півострові швидко збільшується кількість приватних готелів. 1998 і 1999 року їхня питома вага становила 1,2%, однак 2000 року — вже 7,9 %. 1998 року ними було обслуговано 282 особи, а 2000 року кількість прийнятих приватними готелями приїжджих збільшилася до 5,8 тис. осіб. Прибутки приватних підприємств зросли від 6 тисяч гривень 1998 року до 2,3 мільйона гривень 2000 року. Характерно, що на розвиток свого господарства власники приватних готелів, за даними кримського уряду, витратили минулого року приблизно 2 мільйони гривень.

Газета: 
Рубрика: