Навчання для італійських військових на одному з найбільших у Європі Яворівському полігоні закінчуються, але поїхати додому вони поки що не можуть — в’їзд на полігон заблокували жителі села Вербляни, які стурбовані здоров’ям своїх дітей. У 129 хворих діток виявилися схожі симптоми: сильний кашель, нежить, задишка, біль у грудях. Захворювання сельчани пов’язують з україно-італійськими навчаннями, які відбуваються на Яворівському полігоні. Тому вони вимагають проведення незалежної експертизи, результати якої просять повідомити жителям села, і якщо справді винні військові — виплатити компенсацію і прирівняти жителів Верблян до потерпілих у Чорнобильській трагедії.
Військові налаштовані щодо місцевих жителів конструктивно і відкрито. Можливо, тому, що поруч із полігоном живуть і їхні сім’ї. Проте випадків масового захворювання серед дітей військовослужбовців поки що не зауважено.
Як стверджує заступник командуючого військами Західного оперативного командування Людвіг Коберський, проблема виникла не сьогодні, а у 1947-му, коли не дуже вдало вибрали територію полігону, і, передусім, танкову директорію. «За 700 метрів від найближчої будівлі починається стрілянина. Тому ситуацію можна розцінювати, як реакцію будь-якої нормальної людини, яка боїться за здоров’я своїх близьких. Якщо у вас під вухом гуркотить, то не дивно, що діти можуть злякатися, почати заїкатися або захворіють на енурез… І якщо ми живемо у демократичному суспільстві, то давайте шукати консенсус».
Проблему цю, звісно, за один день не вирішать. Для того, щоб тільки змінити танкову директорію в масштабах полігона, потрібні чималі кошти — близько 10 мільйонів гривень. А поки що командування вирішило не проводити стрільби з важкого озброєння, тобто допустимою залишається тільки стрільба з кулеметів.
Свої висновки зробили вже і військові медики: «Проведені навчання негативного впливу на навколишнє середовище і життєдіяльність жителів регіону не чинять. Фахівці медичної служби Західного ОК, Центрального військового госпіталю, 28-го санітарно-епідеміологічного загону розцінюють груповий випадок захворювання учнів середньої школи села Вербляни як сезонне збільшення захворюваності на вірусні інфекції верхніх дихальних шляхів, що не пов’язане з діяльністю Яворівського полігона Західного оперативного командування». Проведені дослідження землі, води і повітря свідчать, що все у межах норми. (Тільки шум на 29-30 децибел перевищує норму. Але це вже інша проблема). Отже винні не снаряди, а настання осені… До цієї думки приєднуються і цивільні медики, зокрема головний лікар обласної санепідемстанції Роман Павлів.
Проте депутат обласної ради, також медик, Василь Пазиняк із цією версією не погоджується: «Якби це був грип, він охопив би не тільки одне село». А мер Яворова Володимир Поставюк узагалі вважає, що всьому причиною є політика: галас навколо захворювань верблянців — наслідок грядущих президентських виборів…
Останнє слово за обласною комісією, до складу якої входять представники громадськості, місцевої влади і військових, а також комісія Верховної Ради, до створення якої доклав значних зусиль депутат Володимир Яворівський.
…Поки комісії працюють, діти одужують і виписуються з лікарні.
P.S. За даними МНС, на 1 жовтня за результатами лабораторних досліджень у 13 дітей з числа госпіталізованих встановлено діагноз захворювання: грип типу А. Перебіг захворювання — середньої тяжкості. Рішенням головного санітарного лікаря району навчання в школі припинено. Проводиться комплекс лікувально-протиепідемічних заходів. Причину захворювання не встановлено, дослідження тривають.