Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ювілей — на пороховій бочці

Музей книги і друкарства, у фондах якого тисячі унікальних експонатів, відзначив 40-річчя
26 квітня, 2012 - 00:00
ОКРАСОЮ ЮВІЛЕЙНОГО ВЕЧОРА СТАВ ВИСТУП ТАРАСА КОМПАНІЧЕНКА / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

З нагоди цієї події в музеї відкрито виставку «Музейні скарби», до якої увійшли вибрані експонати з фондів, котрі не представлені в постійних експозиціях: стародруки XIV — XVI століть, раритетні видання XIX століття, видання творів репресованих українських письменників Розстріляного Відродження з автографами тощо.

— Ювілейною виставкою ми намагаємося показати, як книгодрукування сприяло утвердженню української державності, — сказав у розмові з «Днем» заступник директора музею з наукової роботи Дмитро ПАЛІЙ. — Музей книги було засновано 17 березня 1972 року — в оголошений ЮНЕСКО Міжнародний рік книги.

За словами Д. Палія, із 700 експонатів, представлених у перший рік роботи Музею книги, було лише 100 стародруків. Нині у фондах налічується понад 57 тисяч експонатів, з яких майже 17 тисяч одиниць книжкової графіки.

— У нас точними копіями представлені найдавніші українські книги: «Реймське Євангеліє» (знаменита пам’ятка першої половини XI століття), «Остромирове Євангеліє» (шедевр книжкового мистецтва ХІ століття) та перше видання Івана Федорова «Апостол» 1574 року тощо. Музейні експонати дають змогу, зокрема, спростувати надуманий російською історіографією міф появи української мови лише в XV столітті.

— У рік заснування музею заарештували Василя Стуса. З одного боку, радянська влада показувала, що вона робить щось позитивне, а з другого — все українське та вільнодумне заарештовувалося і знищувалося, — сказав після відкриття виставки доктор історичних наук Сергій БІЛОКІНЬ. — І до тієї старовини дуже ретельно приглядалися, чи немає там «націоналістичних думок». Сьогодні в цьому плані музей дихає вільно, в ньому працюють хороші фахівці, але вони ніби сидять на бочці з порохом. Підтвердженням цього є варварські «погроми», які останніми роками відбувалися в Національному Києво-Печерському заповіднику, на території якого розташований музей. Уже кілька разів з’являлися «ініціативи» переселити його. Днями підписав з президентом Києво-Могилянської академії Сергієм Квітом угоду про передачу своєї особистої бібліотеки, яка налічує близько 50 тисяч томів, в університет. Музею книги і друкарства просто нема де їх зберігати.

Вадим ЛУБЧАК
Газета: 
Рубрика: