Як відомо, наприкінці минулого і на початку нинішнього року прості українські автомобілісти отримали з Державтоінспекції дві новини: погану і хорошу. Перша з них — нова інструкція, яка регулює діяльність ДАІ, давала охоронцям дорожнього порядку право не віддавати порушнику прав надані для перевірки документи до прийняття рішення судом. Водійське посвідчення могли вилучити навіть за непристебнені ремені безпеки. Ефективність даної міри не важко було перевірити на практиці: в трьох із чотирьох останніх поїздок на авто кореспонденту «Дня» довелося зіткнутися з відсутністю документів у киян, які «грачують», що зовсім не зашкодило їм виїхати в місто. Про законність такого рішення — дещо пізніше.
Друга новина — своїм рішенням Департамент ДАІ МВС зрівняв у правах середньостатистичного водія та власників «золотих» номерних знаків серії «ВР», «КМ», «АП», «КА», «КІ», «ОО», водіїв машин зі спецобладнанням (звукових та світлових сигналів червоного і синього кольору). Голова Департаменту Сергій Каракай наказав співробітникам ДАІ не закривати очі на порушення правил водіями авто з «модними» номерами та «корочками», суворо документувати і притягувати до адмінвідповідальності всіх тих, хто провинився, без виключення, повідомляє obozrevatel.com.ua.
Якщо останнє нововведення по праву можна вважати торжеством справедливості (як воно почне здійснюватися на практиці — питання інше), то з приводу вилучення водійських прав не так давно свою думку висловила Генеральна прокуратура. На жаль, поки не уточнюється, які заходи можуть і чи будуть прийняті відносно осіб, що допустили появу такої інструкції, однак, вказане положення після протесту Генпрокуратури було відмінено як невідповідне нинішньому законодавству. Щоправда, як показало міні-опитування київських водіїв, знають про це рішення далеко не всі. А ті, хто про це чув, стверджують, що вилучення водійських документів поки ще практикується.
Директор Європейської юридичної групи Віталій Гайдук, до якого «День» звернувся за коментарем, нагадав: згідно з чинною Конституцією, всі документи, які засвідчують особистість громадянина (починаючи від паспорта і закінчуючи студентським квитком) є власністю цього самого громадянина. Компетентні органи мають право попросити документи на перевірку або навіть запросити на перевірку до відділення, якщо особистість того, кого перевіряють, не вселяє довіри, однак подібна інспекція може відбуватися за обов’язкової присутності власника документа. Вилучаються посвідчення особи тільки лише за постановою суду: коли останнім органом влади доведено, що «корочка» — фальшива, недійсна або видавалася з порушенням чинного законодавства.