Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

За десять кілометрів від грипу

«Пташиний» вірус підкрадається до України
19 жовтня, 2005 - 00:00
ЕКСПЕРТИ ЗАЯВЛЯЮТЬ, ЩО ПТАШИНИЙ ГРИП ЗАГРОЖУЄ СТАТИ НАЙБІЛЬШ ЗБИТКОВИМ ЗАХВОРЮВАННЯМ. УЖЕ СЬОГОДНІ ЗБИТКИ ПТАХІВНИКІВ ОЦІНЮЮТЬСЯ В ДЕСЯТКИ МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ / ФОТО ЛЕОНIДА ШЕВЧУКА, Житомир

У Румунії виявлено нові випадки передбачуваного пташиного грипу, один із них — у безпосередній близькості від кордону з Україною. Про це, як передає korrespondent.net, повідомив міністр сільського господарства Румунії Георге Флутур. Вірус виявлено в лебедя, якого відловили для проведення досліджень, поблизу румунського села Розетті, яке в 10 кілометрах від кордону з Україною. Аналіз крові, взятий іще в трьох лебедів і диких качок, яких спіймали в районі населеного пункту Сеамурліа, також заздалегідь дали позитивні результати, сказав Г. Флутур.

Учора міністри країн-членів Євросоюзу зібралися в Люксембурзі на екстрену нараду — треба обговорити заходи, які б допомогли запобігти подальшому поширенню вірусу. Не виключено, що вони будуть жорсткими. Єврокомісія заявила про готовність уважно відстежувати ситуацію і, якщо вона цього вимагатиме, піти на рішучі кроки. Так, наприклад, заборонено імпорт птиці з Румунії, Туреччини та Греції, де раніше було виявлено вірус пташиного грипу. Щоб уникнути поширення захворювання, експерти порадили країнам-членам ЄС влаштовувати на своїх птахофабриках регулярні перевірки. І, крім того, про запас обзавестись антивірусними препаратами. Франція вже виділила з бюджету на ці цілі 200 мільйонів євро. Про спеціальні фонди подумують й інші країни.

Водночас влада деяких європейських держав визнає, що заходи, які приймаються, можуть виявитися недостатніми, оскільки найбільша небезпека від перелітних птахів, простежити за якими доволі важко. Представники ВООЗ заявили, що вірус може мутувати й стати більш заразливим для людини. А це означає полегшити його поширення на великі відстані. На думку експертів, спалах пташиного грипу може призвести до загибелі від одного до семи мільйонів осіб. «Можливо, ми перебуваємо на останній межі, після якої виникне пандемічний вірус. Питання про те, чи трапиться пандемія вже пташиного грипу, не порушується. Воно в іншому — коли почнеться пандемія», — заявив на днях лікар Джай Нараїн, директор департаменту ВООЗ із інфекційних захворювань.

У міру своїх сил в Україні також намагаються протистояти пташиному грипу. В бюджеті на 2005 рік передбачено 111 млн. гривень на його профілактику, а ветслужба, як відомо, заборонила імпорт м’яса птиці з Туреччини та Румунії. Крім того введено радикальні заходи на кордоні країни — перевірка ручного багажу на наявність м’ясних продуктів для власного споживання та проведення дезинфекції коліс автомобілів. В Одеській області — свої заходи. Тут відстрілюють перелітних птахів. За словами першого заступника начальника Головного управління агропромислового розвитку Одеської обласної державної адміністрації Івана Панчишина, це робиться з метою моніторингу перелітних птахів, які мігрують в основному з півночі Росії. Зокрема 10— 16 жовтня в Дунайському біосферному заповіднику відстріляли понад 100 особин різних пернатих. «На щастя, в них вірус Н5N1 не виявлено», — сказав заступник директора Дунайського біосферного заповідника Василь Федоренко. Разом із тим для профілактики пташиного грипу птахоферми та птахофабрики області переведено на закритий режим роботи. «При такому режимі вся птиця перебуває в приміщеннях, працівники проходять обов’язкову дезинфекцію», — повідомив І. Панчишин.

А в Закарпатськiй області, що межує з Румунією, зараз в обов’язковому порядку прищеплюють людей із груп ризику, зокрема, птахівників, лікарів, торговців, працівників навчальних закладів і сфери транспорту. На обліку епідеміологів перебувають птахофабрики та приватні господарства, де тримають домашню птицю.

ДО РЕЧІ

Україна, Румунія і Молдова створять спільну комісію з попередження поширення вірусу «пташиного грипу» в цих країнах. Про це, як передає Інтернет-репортер, повідомив учора міністр агрополітики України Олександр Баранівський. Роботу комісії буде спрямовано на інформування про результати досліджень, які проводитимуть ці країни щодо можливих виявлених випадків «пташиного грипу». Також при необхідності фахівці обмінюватимуться пробами, взятими у домашніх птахів. Крім того, українська сторона збирається інформувати Молдову та Румунію про кількість загиблих птахів в гирлі Дунаю.

Міністр повідомив, що до 19 жовтня Україна вживе додаткових заходів для попередження потрапляння вірусу на українську територію. Він підкреслив, що головною мірою на сьогодні є інформованість населення щодо поширення «пташиного грипу». У той же час О.Баранівський не задоволений роботою ветеринарних служб у цьому напрямку. За його словами, керівництво головного ветеринарного відомства країни зараз домагається виділення 15 млн. грн. на придбання в Англії вакцини для щеплення домашніх птахів. Однак, на думку Баранівського, такої вакцини немає. Міністр також повідомив, що держава не виділятиме додаткових коштів для вакцинації населення. При цьому він зазначив, що запобіжним засобом є звичайна вакцина проти грипу. На ці цілі держава вже виділила кошти.

Окрім того, Міністр агрополітики не задоволений роботою прикордонних постів щодо дезинфекції транспорту, який прямує з м’ясом птахів в Україну з Румунії та Молдови. Він заявив, що найближчим часом буде видано наказ про те, щоб розмитнення товару відбувалося прямо на кордоні, а не на складах.

Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: